Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawarły umowę z TPF sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do realizacji tego przedsięwzięcia. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące tej inwestycji. O ich przebiegu wykonawca poinformował mieszkańców podczas spotkania, które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury.
Wykonawca dokumentacji przekazał szczegółowe dane projektu. Zakłada on przebudowę 34 kilometrów istniejącej trasy, a także budowę ponad 7 kilometrowego nowego torowiska do Bogumiłowa. Ponadto przewiduje rekonstrukcję przystanku w Bełchatowie oraz stworzenie nowych stacji w Woli Krzysztoporskiej, Korczewie, Kurnosie, Zarzeczu, Trząsie i Bogumiłowie.
Zgodnie z założeniami, na zmodernizowanej linii uruchomionych ma być pięć par pociągów na dobę. Mają one jeździć z maksymalną prędkością 160 km/h. W związku z tym czas przejazdu z Bełchatowa do Piotrkowa ma wynieść 24 minuty. Jeśli chodzi o infrastrukturę towarzyszącą, to w Bełchatowie przewidziany jest przystanek w miejscu wcześniej istniejącego. Podróżni będą mogli się do niego dostać korzystając ze schodów bądź wind. Ponadto projekt przewiduje wybudowanie w pobliżu parkingu przeznaczonego dla pasażerów.
Rozmawiali o powrocie kolei do miasta
Bełchatowianie, którzy przyszli na spotkanie informacyjne w sprawie kolei, mogli zadać wykonawcy pytania dotyczące szczegółów projektu. Interesował ich m.in. przewidywany czas zakończenia inwestycji – ten planowany jest w 2029 roku. Ponadto padały także pytania m.in. o dostępność obiektów dla osób z niepełnosprawnościami czy wspomniany wcześniej parking.
– Spotkanie miało na celu przede wszystkim zebranie uwag czy wniosków bełchatowian. Być może są jeszcze jakieś istotne kwestie, których wcześniej nie wzięliśmy pod uwagę. Jeśli tak, to może uda się je jeszcze do projektu wprowadzić. Równie cenna będzie dla nas analiza ankiety. Wszystkie wnioski zbierzemy, a istotne i rozsądne uwagi do projektu będziemy wprowadzać tak, by w finalnym projekcie miały swoje odzwierciedlenie – tłumaczy Wojciech Kijek, kierownik projektu, TPF sp. z o.o.
Wspomnianą ankietę można jeszcze wypełnić. Będzie ona dostępna do końca tygodnia, czyli do 19 maja. Link do niej wraz z kodem QR zamieszczamy poniżej.
Link do ankiety: https://forms.gle/pstBajqwybrnGCUm9
AP