Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRozmawiali o współpracy i planach na przyszłość

Rozmawiali o współpracy i planach na przyszłość

Udział w telekonferencji z merem Nowogrodu-Wołyńskiego wzięła prezydent Mariola Czechowska oraz sekretarz miasta Artur Kurzeja Udział w telekonferencji z merem Nowogrodu-Wołyńskiego wzięli prezydent Mariola Czechowska oraz sekretarz miasta Artur Kurzeja

 

O pomocy humanitarnej, współpracy biznesowej i organizacji wspólnego forum inwestycyjnego rozmawiali prezydent Mariola Czechowska i Mikoła Borowiec mer Nowogrodu-Wołyńskiego, naszego miasta partnerskiego. Wspólna telekonferencja odbyła się przy okazji Dnia Europy, który właśnie obchodzony jest na Ukrainie. 

 

 

Spotkanie on-line było okazją, by poruszyć kilka wspólnych ważnych tematów. – Jesteśmy z Wami całym sercem. To dla nas ogromny zaszczyt, że w tych trudnych chwilach możemy Wam pomagać. Na ten moment w Bełchatowie mieszka około 1000 uchodźców z Ukrainy. Staramy się wszystkim zapewnić jak najlepsze warunki bytowe i bezpieczeństwo. Część osób podjęła już pracę zarobkową, ponad 200 dzieci uczy się w naszych miejskich szkołach i z sukcesem ukończy ten rok szkolny – powiedziała podczas spotkania prezydent Mariola Czechowska.   

 

Mer Nowogrodu-Wołyńskiego serdecznie podziękował za wszelką pomoc, jaka płynie z Bełchatowa i Polski. – Dziękuję, że przyjęliście do swojego miasta nasze rodziny oraz  za wszelką pomoc humanitarną. Wsparcie Polaków jest nieocenione. Dla Ukrainy to bardzo trudny czas, giną dzieci i dorośli. Życie w naszym mieście nie jest łatwe. Wciąż słychać alarmy bombowe. Od początku wojny wyjechało stąd około 2 tys. ludzi. Miasto, szkoły, fabryki muszą więc inaczej funkcjonować. Wierzymy jednak w nasze zwycięstwo. Wiemy, że mimo sytuacji w kraju, musimy działać – powiedział Mikoła Borowiec.

 

Samorządowcy z partnerskiego Nowogrodu-Wołyńskiego zwrócili się do prezydent Marioli Czechowskiej z prośbą o wsparcie. Chodzi o to, by bełchatowski samorząd podzielił się doświadczeniami w zdobywaniu środków z funduszy unijnych. Mer Mikoła Borowiec wyszedł również z inicjatywą, aby zorganizować w Polsce forum inwestycyjno-biznesowe, które mogłoby stać się okazją do wymiany doświadczeń, ale też nawiązania kontaktów biznesowych. Jak zaznaczył w Ukrainie jest bardzo dużo zniszczeń, zburzonych budynków, które trzeba odbudować. W Nowogrodzie-Wołyńskim są stabilnie działające przedsiębiorstwa m.in. z branży odzieżowej czy drzewnej. Firmy te mogłyby nawiązać współpracę z polskimi przedstawicielami. Mer zobowiązał się, że w najbliższym czasie prześle do miasta konkretne  propozycje współpracy, a także plan inwestycyjny, jaki założyli do realizacji.

 

Prezydent Mariola Czechowska zadeklarowała chęć współpracy i wszelkiej pomocy. – Oczywiście z chęcią włączymy się w organizację wspomnianego forum. W Bełchatowie oraz okolicach działa wiele firm, które być może chciałyby nawiązać współpracę z ukraińskimi przedsiębiorstwami. W mieście funkcjonuje również Regionalna Izba Gospodarcza skupiająca ludzi biznesu. Jestem pewna, że z chęcią podzielą się oni z państwem swoim doświadczeniem. Jeśli tylko będzie taka możliwość zapraszam do osobistego przyjechania do Bełchatowa. Okazją będą zbliżające się Dni Bełchatowa. Byłby to dobry moment do omówienia współpracy. Jesteśmy otwarci i gotowi, by zorganizować spotkanie z różnymi firmami i przedsiębiorcami – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

 

Podczas spotkania prezydent Bełchatowa przekazała również informację, że wspólnie z Radą Miejską chcieliby przekazać z miejskiego budżetu 28 tys. zł na pomoc mieszkańcom Nowogrodu-wołyńskiego. Nad projektem uchwały w tej sprawie dyskutowano podczas sesji, 26 maja. Rad Miejska zdecydowała o udzieleniu takowej pomocy. Za wspomnianą kwotę zostaną zakupione m.in. śpiwory i agregaty prądotwórcze, które na ten moment są im niezbędne.

 

ADA

 

Podczas spotkania online rozmawiano m.in. o pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy Podczas spotkania online rozmawiano m.in. o pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy

Mer Mikola Borowiec dziękował za okazane wsparcie i pomoc Mer Mikola Borowiec dziękował za okazane wsparcie i pomoc