Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRozmawiali o zdrowiu psychicznym i fizycznym dzieci

Rozmawiali o zdrowiu psychicznym i fizycznym dzieci

Rozmawiali o zdrowiu psychicznym i fizycznym dzieci
Dr Tomasz Wilczewski sporo miejsca poświęciłl kwestii odpowiedniej komunikaci z dzieckiem
Konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu oraz fizycznemu dzieci odbyła się we wtorek 22 października w Szkole Podstawowej nr 4. Udział w niej wzięło kilkudziesięciu rodziców i nauczycieli, którzy dowiedzieli się m.in. jak poprawić komunikację z dzieckiem oraz jak radzić sobie z problemami wychowawczymi.

Prelegenci zgodnie zauważyli, że to właśnie rodzice oraz nauczyciele mają największy wpływ na prawidłowy rozwój dzieci. Odgrywają więc kluczową rolę w kształtowaniu, jak mówi tytuł wspomnianej konferencji, „Kreatywnego, zdrowego psychicznie i fizycznie pokolenia Polaków”. Udział w niej wzięło kilkadziesiąt osób. Wśród nich dyrektorzy i nauczyciele z miejskich szkół, a także rodzice. Liczba uczestników pokazuje, że temat bezpieczeństwa oraz zdrowia młodych ludzi jest niezwykle ważny i warto na o tym rozmawiać.

– My jesteśmy najbliżej dzieci i jako dorośli jesteśmy im winni zaopiekowanie. Co to znaczy zaopiekować? Przede wszystkim musimy spowodować, żeby dziecko czuło się przy nas pewnie i bezpiecznie. A przez to szczęśliwe. Świadomość dzieci na ten temat jest naprawdę duża. Wiele się dziś rozmawia na temat kondycji zdrowia psychicznego i fizycznego, ale także na temat przemocy. Więc tym bardziej na podwalinach tego, że dziecko wie, rodzic jest doinformowany, możemy efektywnie współdziałać. Przede wszystkim w kontakcie z dziećmi i młodzieżą musimy spróbować wczuć się w ich rolę. Nie możemy porównywać ich do siebie. Poza tym powinniśmy być spokojni i opanowani, co w dzisiejszych, zabieganych czasach, jest niezmiernie trudne. Pamiętajmy, że to rodzice najlepiej znają swoje dzieci. My, nauczyciele, jedynie pomagamy im w wychowaniu nowego pokolenia – tłumaczy Justyna Maciejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Słuchać, rozmawiać, rozwijać pasje…

Z kolei prezydent Bełchatowa Patryk Marjan mówił m.in. o wpływie rodziców na kształtowanie młodego pokolenia. Zaznaczył ponadto, że czasami, wystarczy być otwartym na pasje i zamiłowania dzieci.

– Rola rodziców w wychowaniu dzieci jest kluczowa. Z badań wynika, że kiedy mamy bezpieczny dom, to dzieci o wiele lepiej się rozwijają. Rzutuje to także na ich przyszłość. Dlatego temat konferencji jest bardzo ważny. Liczymy, że wystąpienia prelegentów i dyskusja przyniosą słuchaczom wiele cennych informacji. W swoim będę mówił m.in. o pasjach i o tym, jak one kształtują młodych ludzi. Ekspertem nie jestem, ale ze swojego doświadczenia i perspektywy opowiem, jak rzutowały one na moją przyszłość – wyjaśniał tuż przed konferencją Patryk Marjan, prezydent Miasta Bełchatowa.

Jako ostatni swoją wiedzą oraz spostrzeżeniami wynikającymi z wieloletniej pracy zarówno z dziećmi, jak i nauczycielami oraz trenerami, podzielił się dr Tomasz Wilczewski. Jeden z autorów programu IMOPEKSIS wyjaśnił, że dzieci tak naprawdę oddają tylko to, co dostaną od dorosłych. Sporo miejsca w swoim wykładzie poświęcił ponadto komunikacji z dzieckiem oraz sposobom na zwiększenie między rodzinnych więzi. Nie bez znaczenia jest także wdrożenie współczesnego modelu szkolenia sportowego ze wsparciem psychologicznym. Taka forma pracy z dziećmi zwiększa bowiem szanse na to, by mogły osiągać najwyższe cele.

– Współczesny rodzic, kiedy kupuje samochód, konsultuje się z ekspertami. Kiedy remontuje dom, przegląda różne fora, a przy tresurze psa korzysta z pomocy behawiorysty. Niestety w przypadku wychowania dziecka rodzice często zostają bez pomocnych narzędzi. Na pewno mają dobre intencje, kochają swoje dzieci, ale brak wiedzy czasami może przynieść opłakane skutki. Tak naprawdę nikt nie przygotował rodziców jak nimi być. Nie ma też jednego wzorca, bo każde dziecko jest przecież inne. Warto więc zdobywać wiedzę dookoła. Najważniejsze zasady relacji z dzieckiem są naprawdę proste. Wystarczy pamiętać, że dziecko na każdym etapie swojego rozwoju, w każdym miesiącu i w każdym dniu jest inne. Poza tym musimy dzieci uczyć samodzielności. Dzieci mają się same chwalić, same radzić, same znajdować odpowiedzi, same organizować swoje zajęcia. To jest fundament – zaznacza dr Tomasz Wilczewski.

Rozmawiali o zdrowiu psychicznym i fizycznym

Uczestnicy konferencji zatytułowanej „Kreatywne, zdrowe psychicznie i fizycznie pokolenie Polaków” zyskali nie tylko ogromną wiedzę teoretyczną. Dowiedzieli się także, jak ją zastosować w codziennym życiu – zarówno tym szkolnym, jak i domowym.

– Jestem mamą siedemnastoletniej córki. Temat zdrowia psychicznego dzieci jest mi więc bardzo bliski. Stąd moja obecność na dzisiejszej konferencji. Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej czy po prostu dowiedzieć się, gdzie mamy się udać po pomoc. Od czego zacząć, jak zauważymy jakiś problem – mówi pani Karolina.

– Wychowanie dziecka nie jest proste, to największe wyzwanie w moim życiu. Nie chcę przegapić jakiegoś problemu. Chciałabym dowiedzieć się, czy dobrze rozmawiam ze swoim dzieckiem, czy rzeczywiście umiem go słuchać i będę umiała wyłapać moment, kiedy będzie prosiło mnie o pomoc. Dlatego właśnie przyszłam na dzisiejszą konferencję. Liczę, że zdobędę sporo cennej wiedzy – powiedziała pani Daria.

Miasto działa na rzecz „Dzieciństwa bez przemocy”

Konferencja w Szkole Podstawowej nr 4 to kolejne już miejskie działanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Przypomnijmy, że 10 października odbyła się konferencja poświęcona właśnie tematowi bezpieczeństwa dzieci, a także ochrony najmłodszych przed różnymi formami przemocy czy krzywdzenia. Udział w niej wzięli przedstawiciele bełchatowskich szkół, przedszkoli, a także innych działających w naszym mieście instytucji oraz stowarzyszeń. Finał ogólnopolskiej akcji, do której włączył się także Bełchatów, odbędzie się 19 listopada.

Wiadomo już, że tego dnia w Bełchatowie kilka budynków „zaświeci” czerwonym światłem. Mowa m.in. o budynku Urzędu Miasta, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Muzeum Regionalnego. Rozświetlą się też miejskie szkoły i przedszkola. Ale dołączyć tak naprawdę może każdy. I to dosłownie. Mamy na myśli zarówno firmy, jak i każdego mieszkańca. Wystarczy tego dnia o godz. 17:00 zapalić czerwoną żarówkę.

Wszystkie podświetlane obiekty zaznaczone zostaną na wirtualnej mapie akcji na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl. Fotografie budynków trafią także do mediów społecznościowych z hasztagiem #19LISTOPADA.

>>> Zobacz fotogalerię: Konferencja w Szkole Podstawowe nr 4

Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zaznaczył, że dbanie o rozwój zainteresowań ma pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka

Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zaznaczył, że dbanie o rozwój zainteresowań ma pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka

W konferencji udział wzięła także wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczka-Maszewska
W konferencji udział wzięła także wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska