Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRozmawiali o zwolnieniach podatkowych dla firm

Rozmawiali o zwolnieniach podatkowych dla firm

Spotkanie odbyło się w Sali Herbowej bełchatowskiego magistratuSpotkanie odbyło się w Sali Herbowej bełchatowskiego magistratu

 

Możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego – to główny temat konsultacji dla bełchatowskich przedsiębiorców. Na zaproszenie prezydent Marioli Czechowskiej z właścicielami firm spotkali się przedstawiciele Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) oraz bełchatowskiego Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.

Spotkanie z fachowcami z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to kolejne z działań, jakie podejmuje prezydent Mariola Czechowska, by wesprzeć bełchatowskich przedsiębiorców. Konsultacje kierowane były zarówno do osób prowadzących działalność gospodarczą, które planują nową inwestycję, jak i tych chcących rozwijać swoje firmy. – Dla mnie bardzo ważna jest wiedza o tym, z jakich form wsparcia mojej firmy mogę skorzystać, a także jakie warunki muszę spełnić, żeby uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu. Wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup sprzętu i to w wysokości aż 70 proc. kosztów, więc była to dla nas olbrzymia pomoc – mówi jeden z uczestników spotkania Henryk Szataniak, współudziałowiec Usługowego Laboratorium Betonów „ATEST-BET”.

 

Głównym tematem były możliwości, jakie przedsiębiorcom daje Mapa Pomocy Publicznej na lata 2022 – 2027. Fachowcy z ŁSSE przedstawili obowiązujące przepisy PSI (Polskiej Strefy Inwestycji). Przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, jakie inwestycje kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną oraz jakie warunki należy spełnić, by wsparcie uzyskać. Chodzi m.in. o możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego.

 

– Nie oferujemy grantów czy dotacji, ale mówimy jak pieniędzy nie wydawać. Niestety wiedza na ten temat nie jest powszechna, dlatego takie spotkania, jak to w Bełchatowie, są niezwykle ważne. Przedsiębiorcy dowiadują się, że o taką pomoc w formie zwolnienia podatkowego może być udzielana nawet na 12 lat. I rzecz najważniejsza. Sprawiedliwa transformacja, której wielu właścicieli firm się obawia, może być wielką szansą. I to nie tylko przez te 350 ml euro uruchomionych z funduszy unijnych, ale także przez fakt, iż zwolnienie podatkowe w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest większe niż w innych regionach Polski. Tutaj, w Bełchatowie, przedsiębiorcy dostają dodatkowe 10 proc. zwolnienia podatkowego – mówi Daniel Łuszczyn, Departament pozyskiwania i obsługi inwestora ŁSSE. – Mamy nadzieję, że te zaoszczędzone przez właścicieli firm pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje biznesowe, a w konsekwencji napędzą dalej naszą regionalną gospodarkę. Naszą rolą jest pokazanie inwestorom, jakie mają możliwości i z której furtki mogą skorzystać, by jeszcze efektywniej rozwijać swoje biznesy – dodaje Daniel Łuszczyn.

 

Oprócz wyczerpujących informacji na temat możliwości zwolnienia z podatku dochodowego, uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy mieli także sposobność zapoznania się z europejskimi instrumentami wsparcia przedsiębiorczości. O możliwościach, jakie daje nowa unijna perspektywa mówiła Aleksandra Kałużna z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Bełchatowie. – Zależy nam, aby właściciele małych i większych firm przede wszystkim wiedzieli, gdzie szukać informacji o odpowiednich dla nich programach i działaniach, z których mogliby skorzystać. Naszą rolą jest także pomoc w dotarciu do dokumentacji konkursowej. Chcemy, aby składane projekty były napisane dobrze. Dlatego też chętnie podpowiadamy, z jakich dokumentów skorzystać, aby konkretny projekt otrzymał unijne dofinansowanie – dodaje Aleksandra Kałużna.

 

O kolejnych konsultacjach, warsztatach czy spotkaniach dla właścicieli bełchatowskich firm będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy więc do śledzenia naszej strony oraz miejskiego profilu na fb.

 

AP

 

Fachowcy z ŁSSE przedstawili zasady ubiegania się o pomoc w postaci zwolnienia podatkowegoFachowcy z ŁSSE przedstawili zasady ubiegania się o pomoc w postaci zwolnienia podatkowego