Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRozpoczynamy remont Muzeum Regionalnego

Rozpoczynamy remont Muzeum Regionalnego

Renowacja Muzeum Regionalnego kosztować będzie ponad 450 tys. zł.Renowacja Muzeum Regionalnego kosztować będzie ponad 450 tys. zł.

 

Renowacja zabytkowego Dworku Olszewskich, w którym swoją siedzibę ma bełchatowskie Muzeum Regionalne, obejmie m.in. elewację budynku, schody zewnętrzne oraz dach. Na realizację inwestycji, która właśnie rusza, miasto pozyskało dofinansowanie z RPO województwa łódzkiego.

 

Od ponad dwudziestu lat w dawnej rezydencji rodziny Hellwigów, popularnie zwanej Dworkiem Olszewskich, mieści się bełchatowskie muzeum. Jak mówi dyrektor placówki, Marek Tokarek, budynek wymagał „lekkiego liftingu”. – Mamy piękne wnętrza, sale muzealne wyglądają znakomicie. Na zewnątrz natomiast sytuacja przedstawia się inaczej. Elewacja, dach, tarasy i balkon oraz schody wymagają odnowienia. Po remoncie dworek będzie wyglądał znakomicie – podkreśla dyrektor Tokarek. 

 

Zakres planowanych prac jest szeroki, a sama renowacja prowadzona będzie wielotorowo. Poza remontem poszycia dachu oraz instalacji odgromowej, naprawiona i pomalowana zostanie elewacja budynku. Odnowione zostaną również schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. To jednak nie wszystko. Wykonawca zajmie się również instalacją odwadniającą, okablowaniem w części biurowej i wymianą części stolarki okiennej. 

 

Całość kosztować będzie ponad 450 tys. zł. Część kosztów – 240 tys. zł – pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. – Siedziba muzeum jest bez wątpienia jedną z perełek architektonicznych Bełchatowa. Można powiedzieć, że to jego wizytówka. Dzięki pozyskanym przez nas środkom możemy przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, co z pewnością jeszcze bardziej podniesie walory turystyczne naszego miasta – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

– Będzie to poważny remont, ale już za kilka miesięcy nasze muzeum odzyska dawny blask. Z pewnością ucieszy to nie tylko zwiedzających, ale także przyszłych nowożeńców. Od kilkudziesięciu lat to właśnie tutaj mają miejsce śluby, a świeżo upieczeni małżonkowie lubią robić zdjęcia w naszym parku i na tle Dworku Olszewskich. Jestem przekonany, że po renowacji fotografie ślubne będą jeszcze piękniejsze – dodaje dyrektor Tokarek. 

 

Zgodnie z umową na przeprowadzenie renowacji wykonawca ma osiem miesięcy.

 

Na zdjęciu ekipa remontowa, zajmująca się remontem schodów Remontowane będą m.in. schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej

 

 

AP