Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRuszyła kwalifikacja wojskowa 2023

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2023

 Osoby, które otrzymały wezwanie, mają obowiązek stawienia się przed komisją lekarskąOsoby, które otrzymały wezwanie, mają obowiązek stawienia się przed komisją lekarską

 

Trwa kwalifikacja wojskowa 2023. Wezwanie do stawienia się przed komisją lekarską otrzymało blisko 300 mieszkańców Bełchatowa – przede wszystkim dziewiętnastoletni mężczyźni, ale nie tylko.

Każdego roku w całej Polsce przed komisją lekarską staje około 200 tys. osób. Głównym celem kwalifikacji jest zebranie danych o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego wezwanych. Na tej podstawie określa się zdolności osoby badanej do czynnej służby wojskowej. W tym roku badanie przejdą głównie mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego, czyli urodzeni w 2004 roku. Wezwania na badania otrzymali również mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także ci, którym w latach 2021 i 2022 przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej w bieżącym roku. Nie zapomniano też o osobach pełnoletnich, które wcześniej zgłosiły gotowość służby żołnierskiej.

W Bełchatowie tegoroczna kwalifikacja obejmie 282 osoby. Znaczącą większość stanowią mężczyźni (277 osób), z których 220 jest z rocznika podstawowego. Ponadto wezwanie otrzymało także 5 kobiet.

 

Powiatowa Komisja Lekarska pracuje w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Pabianickiej 34. Badania mieszkańców Bełchatowa rozpoczęły się 9 maja i zakończą się 7 czerwca. W przypadku pytań dotyczących tegorocznej kwalifikacji wojskowej można skontaktować się z Wydziałem Spraw Społecznych bełchatowskiego Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 15, tel. 44 733 51 22.

 

Ważne! W przypadku niemożności stawienia się na badania w wyznaczonym terminie, należy wcześniej poinformować o tym komisję. Wówczas prezydent miasta określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. 

 

AP

 

Od 2009 roku w Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowejOd 2009 roku w Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej