Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRuszyły ćwiczenia wojskowe NATO. Uważaj na kolumny

Ruszyły ćwiczenia wojskowe NATO. Uważaj na kolumny

Ruszyły ćwiczenia wojskowe NATO. Uważaj na kolumny
Wzmożony ruch kolumn wojskowych będzie trwać do końca maja; fot. FB 18 Dywizja Zmechanizowana
Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju pojawią się kolumny wojskowe. Będzie je można spotkać zarówno na autostradach oraz drogach ekspresowych, ale także na drogach krajowych. Wzmożony ruch kolumn związany jest z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami NATO. W związku z tym kierowcy mogą spodziewać się utrudnień.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, ćwiczenia pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 będą trwać do końca maja. Odbywają się one zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP. Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie odbywał się tak, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Kolumny eskortować będą Żandarmeria Wojskowa i Wojsko Polskie, oczywiście w ścisłej współpracy z policją. Dodatkowo wojsko skoordynowało przegrupowania z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Ruszyły ćwiczenia wojskowe NATO. Uważaj na kolumny

W związku z planowanymi transportami kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i nie wjeżdżali pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. „Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych. Może więc nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne” – czytamy na stronie GDDKiA.

Jednocześnie Dowództwo Generalne RSZ apeluje do kierowców, by nie robili zdjęć ani nie nagrywali filmów z przejeżdżającymi pojazdami. Nie należy także publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć bowiem negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111 – to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy. 

Ruszyły ćwiczenia wojskowe NATO. Znaki drogowe dla konwojów wojskowych
Znaki drogowe dla konwojów wojskowych; fot. GDDKiA