Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRyzyko wystąpienia ptasiej grypy

Ryzyko wystąpienia ptasiej grypy

 Bełchatowski PIW prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na dzikie ptactwoBełchatowski PIW prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na dzikie ptactwo

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie prosi mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na dzikie ptactwo na terenie naszego powiatu. Bierny monitoring może się bowiem przyczynić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia na naszym terenie ptasiej grypy.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Europie wynikającą z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz stwierdzeniem 35 ognisk tej choroby na terenie Polski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie przypomina o konieczności monitoringu biernego u dzikiego ptactwa.

Okres jesienno-zimowy wiąże się z sezonowymi migracjami dzikich ptaków, które są jednym z kluczowych rezerwuarów i wektorów choroby. Dodatkowo przenoszą one wirusa na znaczne odległości. Dlatego też wczesne wykrycie obecności wirusa ma duże znaczenie na zapobieganie wystąpieniu choroby u drobiu.

W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie apeluje o zgłaszanie przypadków znalezienia skupisk padłych ptaków, zwłaszcza tych z rzędu blaszkodziobych, siewkowych, szponiastych i krukowatych. Taki bierny monitoring może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia ptasiej grypy na terenie powiatu bełchatowskiego.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Powiatowym inspektoracie Weterynarii w Bełchatowie przy ul. Piłsudskiego 70 lub dzwoniąc pod numer 44 635 09 53.