Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRzuć palenie w 3 krokach - to proste

Rzuć palenie w 3 krokach – to proste

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to okazja do zerwania z nałogiem i zawalczenia o swoje zdrowie
W każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on 16 listopada.

Polacy niestety nadal robią dym. Dosłownie. Co czwarty Polak wciąż jest bowiem uzależniony od nikotyny. To około 8 mln osób. Co gorsza, wbrew światowym trendom, wynik ten ma w naszym kraju tendencję rosnącą.

Okazuje się, że Polacy chcą rzucać palenie, tylko nie do końca wiedzą jak. W Stanach Zjednoczonych dla porównania, z 20,9 proc dorosłych palaczy w 2005 roku, w 2021 roku było ich już tylko 11,5 proc. – to aż 9,4 proc. obywateli USA mniej. Świadczy to o tym, że porzucenie tego szkodliwego nałogu jest możliwe, stanowi jednak ono spore wyzwanie.

Rzuć palenie w 3 krokach. Jak ro zrobić?

Najważniejsza informacja jest taka, że można zapobiegać przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Aby uchronić się przed POChP lub znacząco zmniejszyć jej ryzyko, a także w przypadku, kiedy jest już zdiagnozowana, poprawić jej leczenie należy bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów. I w ten sposób wygrać swoje zdrowie.

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Nie musisz zrobić tego w jeden dzień. Ale niech ten dzień będzie pierwszym. Ważna jest decyzja. I dobry plan. Rzuć palenie w 3 krokach. Jak to zrobić?

Krok 1. Motywacja

To warunek konieczny, aby odnieść sukces. Warto pamiętać, że budowanie motywacji oraz jej utrzymanie jest procesem, na który mamy wpływ. Motywacja nie jest stanem niezmiennym – albo się ja ma albo nie. Jest jak mięsień, który należy budować i trenować.

Jest wiele powodów, aby rzucić palenie, ale tylko Ty wiesz, dlaczego ważne to jest właśnie dla Ciebie. Spróbuj wyobrazić sobie siebie za kilka lat, kiedy jesteś już wolny od uzależnienia. Jak wygląda Twoje życie? W jaki sposób się zmieniło? Czego jest więcej, a czego mniej? Co dzięki temu, że nie palisz robisz inaczej, co Ci się udaje? Zapisz wszystkie miłe rzeczy, których spodziewasz się doświadczyć jak już będziesz wolny od nałogu. Trzymaj ten spis zawsze pod ręką. Skup się na pozytywnych aspektach. Niech droga ku wolności od uzależnienia będzie radosna i pełna nadziei na to, co czeka na jej końcu.

Warto też zastanowić się co utrudnia Ci podjęcie decyzji i wpływa negatywnie na proces budowania motywacji. Najczęściej są to przekonania dotyczące swoich możliwości, siły woli, roli jaką palenie spełnia w Twoim życiu, straty, której doświadczysz jak rzucisz palenie etc. Porozmawiaj o tych przekonaniach z kimś bliskim. Z kimś kto Ci będzie kibicował na drodze do zdrowia, z lekarzem czy terapeutą, byłym palaczem. To pomaga. Zastanów się też, które z tych przekonań to twarde fakty, a które to tylko przekonania fałszujące rzeczywistość i oddalające Cię od podjęcia decyzji.

Krok 2. Zadbaj o wparcie

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, a więc jak w przypadku wszystkich chorób, możesz sięgnąć po pomoc leków, a także specjalistów. Możesz wybierać spośród leków dostępnych w aptece bez recepty od lekarza. Są to: terapeutyczna nikotyna w postaci gum, plastrów, pastylek, sprayu oraz cytyzyna w postaci tabletek. Możesz również zwrócić się do lekarza i otrzymać receptę na bupropion lub wareniklinę. Warto przedyskutować dostępne opcje z lekarzem pierwszego kontaktu lub terapeutami z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15, pon.-pt. 9.00-21.00, sob. 9.00-15.00). Możesz też zajrzeć na stronę www.jakrzucicpalenie.pl – znajdziesz tam rzetelne informacje na temat każdego z leków.

Krok 3. Nie zrażaj się

Pamiętaj, że uzależnienie od nikotyny to choroba przewlekła i nawracająca, a to oznacza, że nawroty do palenia są częścią procesu zdrowienia. Nawet jeśli zdarzy Ci się „wpadka” i zapalisz papierosa, nie traktuj tego jako porażki, tylko etap na drodze do zdrowia. W takiej sytuacji staraj się nie sięgać po kolejnego papierosa lub rozpocznij ponownie proces rzucania. Najlepiej jak najszybciej.

A co to oznacza, że uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą? To znaczy, że najprawdopodobniej nigdy nie będziesz wolny od uzależnienia i nawet po wielu latach abstynencji sięgnięcie po papierosa może sprawić, że wpadniesz na nowo w szpony nałogu. Nie próbuj zatem się sprawdzać i próbować „palić w sposób kontrolowany, od czasu do czasu”.

źródło: planujedlugiezycie.pl