„Panie Tomaszu, z wielkim szacunkiem i z wielkim podziękowaniem za wszystko, co zrobił Pan dla naszego miasta, za wspaniałą działalność, z serca dziękujemy. Życzymy również jak najdłużej zdrowia, jeszcze wielu sił do bycia razem z nami. Wszystkiego najlepszego. Dwieście lat panie Tomaszu!” – powiedziała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.
Urodzinowe spotkanie odbyło się w piątek 22 września, choć w rzeczywistości Tomasz Trawiński – Honorowy Obywatel Bełchatowa – swoje setne urodziny obchodził kilka dni wcześniej. Najpierw był tort i szampan, a później mnóstwo życzeń. Zaproszeni gości gratulowali panu Tomaszowi pięknego wieku i życzyli kolejnych lat w zdrowiu. Jubilat tryskał humorem i zdradził sekret długiego życia. A jest on niezwykle prosty – spora dawka ruchu, praca i kontakt z przyrodą.
Setne urodziny pana Tomasza Trawińskiego – Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa
Tomasz Trawiński urodził się 19 września 1923 roku. Od najmłodszych lat zaangażowany był w działalność społeczną, działał w wielu organizacjach i stowarzyszeniach. Pierwszą o dużym znaczeniu organizacją, której członkiem został w wieku 13 lat, był Związek Strzelecki „Strzelec”. W 1991 roku był jedną z osób, która zainicjowała reaktywację tej organizacji w naszym mieście.
W czasie II wojny światowej pracował w biurze Okręgowej Mleczarni Spółdzielczej przy ulicy Kościuszki, a później w siedzibie przy obecnej ulicy Sienkiewicza. Natomiast już po wojnie, w lutym 1945 roku, był wśród założycieli Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Zgoda”.
Ponadto Tomasz Trawiński jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, reprezentantem tradycji niepodległościowej. We wrześniu 2005 roku Rada Miejska na wniosek Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego przyznała Panu Tomaszowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. W 2009 roku otrzymał „Nagrodę Starosty Bełchatowskiego” za całokształt działalności na rzecz upowszechniania i ochrony kultury.
W swoim zbiorze odznaczeń ma również min. „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”, „Srebrny Krzyż Zasługi”, Medal „Pro Memoria”, Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, odznakę „Zasłużony Działacz Ruchu Społecznego, „Rogatywkę Porucznika Apoloniusza Zawilskiego”.
AP