Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościSkorzystali z darmowych badań profilaktycznych

Skorzystali z darmowych badań profilaktycznych

 W ramach akcji bełchatowianie mogli m.in, zbadać ciśnienieW ramach akcji bełchatowianie mogli m.in, zbadać ciśnienie

 

Za nami druga odsłona akcji „Zdrowie na plus”, jaką miasto przeprowadziło w ramach Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Tym razem chętni mogli w SP 12 bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, wykonać EKG czy porozmawiać z kardiologiem.

Miasto od lat realizuje i współfinansuje programy z zakresu profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia. Jak mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, odpowiednio prowadzona polityka zdrowotna jest warunkiem poprawy i utrzymania zdrowia mieszkańców.

 

– Profilaktyka jest najważniejsza. Jej zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby w olbrzymim stopniu zwiększa nasze szanse na jej wyleczenie. Nasi mieszkańcy mają tego świadomość, czego dali wyraz w jednej z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa i zdecydowali o wygranej projektu „Zdrowie na plus”. Niestety przez ostatnie dwa lata pandemii mieliśmy ograniczone możliwości wykonywania pogłębionych badań profilaktycznych. Dlatego też cieszymy się, że teraz bełchatowianie mogli wykonać podstawowe badania całkowicie za darmo – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz.

Zadanie realizowane przez Bełchatowskie Samorządowe Stowarzyszenie PLUS zakładało przebadanie jak największej liczy mieszkańców pod kątem osteoporozy czy schorzeń kardiologicznych. Przez dwie październikowe niedziele mieszkańcy mieli możliwość spotkania się ze specjalistami z dziedziny kardiologii czy ortopedii, zrobić elektrokardiografię (EKG). Ale nie tylko. Do dyspozycji chętnych był też dietetyk, który udzielał porad żywieniowych. Z kolei w osteobusie wykonywana była densytometria, która precyzyjnie bada masę kostną, przez co umożliwia wczesne rozpoznanie osteoporozy. – W codziennym biegu często zapominamy o tym, co najważniejszy, czyli o naszym zdrowiu. Dlatego cieszę się, że mamy okazję wykonania tylu bezpłatnych badań. Szczególnie teraz, kiedy prywatne wizyty u lekarzy kosztują dużo pieniędzy, trzeba korzystać z możliwość wykonania badań za darmo – mówi pani Ewa Wójcik, bełchatowianka, która wzięła udział w akcji „Zdrowie na plus”.

Bełchatowianie, którzy 16 października przyszli do Szkoły Podstawowej nr 12 mogli również porozmawiać ze specjalistami Narodowego Funduszu Zdrowia, założyć Internetowe Konto Pacjenta. Fachowcy udzielali także informacji na temat programów zdrowotnych dostępnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. To jednak nie wszystko. Na miejscu można było także złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Przypomnijmy, że pierwsza część akcji przeprowadzona była dwa tygodnie wcześniej, tj. 2 października, w Szkole Podstawowej nr 5. Wszystko w ramach Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.

 

AP

 

Wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz podkreśla rolę badań profilaktycznychWiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz podkreśla rolę badań profilaktycznych 

  W osteopbusie wykonywano darmową densytometrię

W osteopbusie wykonywano darmową densytometrię

 

Jednym z badań profilaktycznych, jakie mogli zrobić mieszkańcy, było EKGJednym z badań profilaktycznych, jakie mogli zrobić mieszkańcy, było EKG