Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaSprawdzali, co wiedzą o żołnierzach wyklętych

Sprawdzali, co wiedzą o żołnierzach wyklętych

 Do zwycięzców trafiły nagrody, które wręczył m.in. wiceprezydent Łukasz Politański Do zwycięzców trafiły nagrody, które wręczył m.in. wiceprezydent Łukasz Politański

 

Ósma edycja Bełchatowskiego Turnieju Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych za nami. Młodzież jak zwykle pochwaliła się świetną znajomością historii.

 

Konkurs, to jedno z wydarzeń towarzyszących miejskim obchodom 1 marca. Wspólnie z muzeum regionalnym zorganizowali je Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Erska” i Centralne Archiwum Strzeleckie im. gen. dywizji Janusza Głuchowskiego. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów bełchatowskich szkół średnich. Młodzież spotkała się w czwartek, 2 marca, w muzeum regionalnym. Tematem przewodnim spotkania byli oczywiście żołnierze niezłomni. To już ósma edycja Turnieju Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. I jak podkreślają współorganizatorzy, z roku na rok uczestnicy prezentują coraz wyższy poziom wiedzy na temat trudnej powojennej rzeczywistości. Pytania dotyczące walczących w tzw. drugiej konspiracji wymagały nie tylko wiedzy ogólnej, ale także szczegółowej. Rozwiązanie wojskowych skrótowców czy rozszyfrowanie pseudonimów żołnierzy wyklętych – to tylko z niektórych zadań, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu.

 

– Gratuluję uczestnikom. Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami w tym konkursie. Życzę dalszego rozwijania swoich pasji i historycznych zainteresowań – mówił wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

 

ADA

 Na młodzież czekał test wiedzy o żołnierzach niezłomnych Na młodzież czekał test wiedzy o żołnierzach niezłomnych

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów konkursu Pamiątkowe zdjęcie zwycięzców i organizatorów konkursu