Jak co roku miasto wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizuje letni wypoczynek. W lipcu w odbyły się dwa turnusy półkolonijne, z których skorzystało 30 młodych bełchatowian. Pierwszy odbył się w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Ster”, drugi zaś w Świetlicy Środowiskowej „Promyk”.
MOPS tak ułożył program miejskich półkolonii, by ich uczestnicy nie narzekali na nudę. Zajęcia relaksacyjne i profilaktyczne to tylko część z propozycji. Do tego wyjścia do kia Kultura oraz bliższe bądź nieco dalsze wycieczki.
Dzieci zajrzały do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie mogły poznać pracę strażaka. Każdy mógł wsiąść do wozu strażackiego, przymierzyć mundur oraz poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie „Krzyśku”. Sporo emocji dostarczyła im również wizyta bełchatowskich policjantów. Funkcjonariusze w ciekawy sposób tłumaczyli, jak bezpiecznie wypoczywać w górach, w lesie czy nad wodą. Sporo radości dzieciom sprawił także fakt, iż mogły usiąść za kierownicą radiowozu.
To nie koniec atrakcji. Stałym punktem miejskich półkolonii jest wizyta w kinie Kultura. Po filmowych emocjach uczestnicy wypoczynku mogli zaś zwiedzić ścieżkę edukacyjną MCK PGE Gigantów Mocy. Była to świetna okazja do tego, aby poczuć się jak pracownik elektrowni czy prawdziwy górnik. Jeśli chodzi o wycieczki, to w programie znalazły się także wyjazdy na Wawrzkowiznę i do szkółki leśnej „Borowiny”.
W trakcie turnusów stałym punktem półkolonii były także wyjścia na ściankę wspinaczkową w hali Energia, zajęcia w Akademii Małego Hotelarza czy gry i zabawy na świeżym powietrzu. Pomiędzy zajęciami dzieci spotykają się na posiłkach. Wspólne drugie śniadania okazały się świetną okazją do rozmów, a także dzielenia się wrażeniami z ciekawie spędzanego czasu.
W sierpniu odbędzie się jeszcze jeden pełen atrakcji turnus półkolonii. Tym z tej formy wypoczynku skorzysta kilkunastu młodych podopiecznych świetlic „Ster” oraz „Promyk”.
Kolonie ze wsparciem miasta
Warto zaznaczyć, że o letni wypoczynek najmłodszych bełchatowian troszczą się również bełchatowskie stowarzyszenia i parafie. Organizowane przez nich kolonie dofinansowuje miasto. Tylko w tym roku na ten cel magistrat przeznaczył 50 tys. złotych. Wsparcie trafiło do Fundacji Rozwoju Nitka, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Związku Harcerstwa Polskiego, Akademii Sztuk Walk Bastion oraz parafii na Przytorzu i Dolnośląskim. Dzięki temu z ciekawego wakacyjnego wypoczynku skorzysta łącznie niemal 300 młodych bełchatowian.