Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościŚwięto Niepodległości. Patriotycznie, kulturalnie, sportowo

Święto Niepodległości. Patriotycznie, kulturalnie, sportowo

Dzieci pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości
Bełchatowianie będą świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Znamy program miejskich obchodów Święta Niepodległości. Główne uroczystości tradycyjnie odbędą się 11 listopada. Nie zabraknie też wielu wydarzeń towarzyszących. Wśród nich, m.in. koncert zespołu Śląsk, przedstawienie teatralne, bieg i turniej tenisa stołowego.

11 listopada świętować będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Bełchatowa wspólnie z parafią pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika zapraszają na szereg wydarzeń. Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się oczywiście w sobotę 11 listopada. Najpierw w parafii przy ul. Czyżewskiego odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 12:00. Zaraz po niej, o godz. 13:00 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy poległych w walce o niepodległość Polski. Znajduje się on właśnie przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Następnie mieszkańcy przejdą na pobliski Plac Wolności, a dokładnie pod posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego. Właśnie tam o godz. 13:30 rozpocznie się kolejna część obchodów. Przewidziane są przemówienia, złożenie kwiatów przed posągiem Marszałka Piłsudskiego. Wspólnie odśpiewamy także Mazurka Dąbrowskiego. Na Placu Wolności odbędzie się też koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Bełchatów-Grocholice.

Koncert zespołu Śląsk

Z kolei popołudniu, o godz. 17:30 w MCK PGE Gigantach Mocy z okazji Narodowego Święta Niepodległości wystąpi zespół Śląsk. Przed nim na scenie zaprezentuje się bełchatowska grupa folklorystyczna Rajka. Wstęp na koncert jest wolny, ale trzeba mieć darmową wejściówkę. Będzie można je odbierać od poniedziałku 6 listopada o godz. 14:30 oraz o godz. 17:00 w kasie MCK-u.

>>> Czytaj więcej: Koncert zespołu Śląsk

Miejskie obchody Święta Niepodległości – wydarzenia towarzyszące

Przed bełchatowianami szereg wydarzeń towarzyszących miejskim obchodom Święta Niepodległości. Pierwsze z nich już w sobotę 4 listopada. W Gigantach Mocy grupa teatralna BAT-PKP po raz ostatni już wystawi spektakl „Miłość, Wolność, Niepodległość”. Przedstawienie z elementami musicalu powstało na kanwie historii bohaterów polskiej drogi do wolności – małżeństwa Stefana i Nelly Hellwigów. Jest to zarazem najbardziej tragiczna historia miłosna w dziejach naszego miasta. Ta teatralna opowieść o poświęceniu i miłości silniejszej niż wojna i samobójcza śmierć, przeniesie widzów do Bełchatowa roku 1920, gdy nad Polską gromadzą się ciemne chmury bolszewickiej nawały. Prezydent Mariola Czechowska zaprasza także na transmisję online spektaklu. Będzie ją można oglądać na oficjalnym fanpage Miasto Bełchatów na facebook’u. Początek, tak jak spektaklu w Gigantach Mocy, czyli ok. godz. 17:00.

Niepodległość bełchatowianie uczczą także na sportowo. W niedzielę 5 listopada swoją formę będą sprawdzać tenisiści. O godz. 10:00 w hali Energia rozpocznie się bowiem kolejna odsłona Bełchatowskiego Turnieju Tenisa Stołowego. W szranki stanie kilkudziesięciu sportowców w różnym wieku.

Następnie od 7 do 20 listopada w holu MCK PGE Gigantów Mocy będzie można obejrzeć wystawę fotografii Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego „Biało-Czerwona”.

Do Gigantów Mocy zapraszamy także 10 listopada. W sali teatralno-widowiskowej o godz. 17:00 rozpocznie się koncert laureatów XXIII Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”.

Na 14 listopada zaplanowane jest kolejne sportowe wydarzenie. Mowa o XX Bełchatowskim Biegu Niepodległości. Trasa jak zawsze prowadzić będzie alejkami parku Olszewskich, a pobiegną dzieci, młodzież oraz dorośli. Zawody rozpoczną się o godz. 9:30.

>>> Czytaj więcej: Bełchatowski Bieg Niepodległości

Ostatnie wydarzenie w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości odbędzie się w piątek 17 listopada. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbędzie się koncert „Tobie wierni Polsko” w wykonaniu Kapeli Fakiry. Wstęp wolny.

ADA

Plakat informacyjny - koncert zespołu Śląsk