Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościEnergetyczne sympozjum. Rozmawiają o przyszłości regionu

Energetyczne sympozjum. Rozmawiają o przyszłości regionu

Sympozjum naukowo-techniczne na zdjęciu prelengenci
Prezydent Bełchatowa, podczas sympozjum, mówił m.in. o planach miasta na transformację
W Bełchatowie trwa Sympozjum Naukowo-Techniczne Energetyka 2024. Jego głównym tematem jest przyszłość bełchatowskiej energetyki. Uczestnicy konferencji będą także dyskutować m.in. o OZE, energetyce konwencjonalnej i jądrowej, przebranżowieniu i kompetencjach pracowników sektorów energetycznych.

Kilkadziesiąt referatów, trzy debaty, wystawa stoisk, wycieczki techniczne. Tak wygląda tegoroczne Sympozjum Naukowo-Techniczne Energetyka 2024. To już 26 edycja tego wydarzenia. I po raz kolejny odbywa się ono w Bełchatowie. W tegorocznym sympozjum, które rozpoczęło się 2 września i potrwa do 4 września, udział bierze prawie 500 osób. Wśród nich specjaliści z branży energetycznej oraz ciepłowniczej, naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy.

Hasłem przewodnim tegorocznego sympozjum jest: „Zaprojektujmy nową energetykę. Od konwencjonalnej do innowacyjnej”. W programie znalazło się więc sporo debat, referatów, prezentacji poświęconych właśnie bezpieczeństwu energetycznemu. Ale też energetyce jądrowej, zielonych technologiach przyszłości czy o nowoczesnych rozwiązaniach wspierających transformację energetyczną. Uczestnicy konferencji rozmawiają również o możliwościach, jakie czekają na pracowników energetyki, przebranżowieniu kadry i menadżerów, kompetencjach przyszłości.

Na sympozjum o przebranżowieniu kadry

Do dyskusji zaproszeni zostali również samorządowcy. Uczestnikiem jednego z panelów był m.in. prezydent Bełchatowa Patryk Marjan. Mówił on m.in. o zmianach, jakie czekają Bełchatów i cały region. Jakie środki unijne już teraz czekają na pracodawców i pracowników, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje.  

Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan o transformacji energetycznej

Dla mnie transformacja energetyczna to szereg różnych działań, które mają zamortyzować ubytek kilkunastu tysięcy miejsc pracy w regionie. Wydaje mi się, że pod tą definicją transformacji nie tylko ja, ale wielu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z szeroko pojętego regionu bełchatowskiego, by się podpisało. Mamy pewien okres czasowy. I mamy pewien różny szereg działań, do których musimy się dostosować i zamortyzować te wyzwania, które są przed nami.

(…) Tutaj potrzebne są rozwiązania twarde. Niestety miasto nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć tego zadania. Chociażby kwestia uciepłowienia miasta jako przykład. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jesteśmy oczywiście uzależniani od Elektrowni Bełchatów, ponieważ stamtąd kupujemy ciepło. Po wygaszeniu elektrowni miasto może stanąć przed widmem zimnych grzejników w zimę. A proces budowy elektrociepłowni, wpisujący się w te wszystkie wyzwania, które są narzucane w ramach zielonej transformacji, jest to inwestycja myślę w graniach 700 – 900 mln zł. Przy budżecie miasta 300 mln. zł, z czego poniżej 10 procent to takie wolne środki inwestycyjne.

Dlatego to wyzwanie, które stoi przed Bełchatowem, to tak naprawdę budowanie pewnych sojuszy. Wszystko po to, żeby ta transformacja mieszcząca się w tej definicji, o której powiedziałem była jak najbardziej zamortyzowana. I tutaj chciałbym powiedzieć, że te sojusze się budują i naprawdę jest duża świadomość, chociażby ze strony koncernu. Rozmawiamy konstruktywnie, w którym kierunku te wszystkie wyzwania powinny zostać zabezpieczone.

Potrzebne jest wsparcie centralne

– (…) Konieczne jest też wsparcie pewnej polityki centralnej. Pewnych inwestycji rządowych, które powinny mieć miejsce w tym regionie. Mamy cały system elektroenergetyczny. To jest nasz największy dobytek i wydaje mi się, że nie możemy go sobie w żaden sposób utracić. Dlatego dobrze, by było, aby powstały pewne koncepcje wykorzystujące te wielkie zasoby narodowe, które posiadamy w postaci tego całego rozbudowanego systemu elektroenergetycznego, które mamy właśnie w naszym regionie bełchatowskim.

Dodatkowo przemysł ciężki, bo taki przemysł charakteryzuje się właśnie przy przemyśle górniczo-energetycznym można bardzo dobrze przystosować do innego przemysłu ciężkiego, być może przemysłu zbrojeniowego. Wiemy, jakie mamy zagrożenia na wschodzie. Wiemy, że musimy się uniezależniać maksymalnie po to, żeby sprostać tym wszystkim wyzwaniom geopolitycznym. Więc dobrze by było, aby chociażby koncepcje produkcji amunicji, czy broni były właśnie gdzieś rozważane pod kątem centralnej Polski i regionu bełchatowskiego z dwóch względów. Ze względu, że wydaje mi się, że mamy kadry przygotowane do tego, które sprostałyby temu wyzwaniu. A z drugiego względu, że mamy też pewną społeczną odpowiedzialność wobec regionu i mieszkańców Bełchatowa, która też powinna zostać w jakiś sposób zrekompensowana w związku z transformacją energetyczną – mówił podczas sympozjum prezydent Patryk Marjan.

Działania miejskie

Jeżeli chodzi o stricte działania miejskie i jak my możemy się w ten sposób odnajdywać. To my, mówiąc już tak bardzo operacyjnie i dobitnie musimy koncentrować się na wszystkich interesujących nas rozwiązaniach. Po to, żeby zabezpieczać i przygotowywać projekty. Wkłady własne do tego, żeby wspólnie współpracując z urzędem marszałkowskim, z koncernem PGiEK, z rządem, aby zrealizować skuteczne projekty, które pozwolą zamortyzować ten ubytek miejsc pracy w regionie bełchatowskim. Bełchatów jest dobrym miejscem do życia. I wydaje mi się, że głównym, podstawowym zagrożeniem, który może spowodować ubytek mieszkańców z naszego miasta, będzie po prostu brak pracy. I to jest jedno z największych wyzwań, nad którym się koncentrujemy. Nad którym koncentruję się ja, ale też nasi partnerzy, z jakimi współpracujemy w ramach transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego – mówił podczas sympozjum prezydent Patryk Marjan.

Potrzebne jest przebranżowienie

Prezydent Bełchatowa przypominał również o środkach, które przedsiębiorcy, a także osoby indywidualne mogą pozyskać na zdobycie nowych umiejętności. Mowa o szkoleniach, kursach czy studiach podyplomowych w ramach programów „Zawodowa reaktywacja” czy „Strefa RozwoYou 3.0”. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach: „Weź dotację na kursy, studia, szkolenia. Ruszają nabory” oraz „Pozyskaj dofinansowanie na “Zawodową reaktywację”.

Organizatorem sympozjum jest BMP. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, , zaś rolę honorowego gospodarza pełni PGE GiEK S.A.

– Spotykamy się w Bełchatowie, gdzie siedzibę ma PGE GiEK. Ważna część Polskiej Grupy Energetycznej. Lidera krajowego rynku energii oraz jednej z największych firm sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Mam wielką satysfakcję, że miasto górników i energetyków ponownie gości specjalistów i naukowców z prestiżowych uczelni, firm i organizacji – mówił w nagranym wystąpieniu prezes zarządu PGE GiEK Jacek Kaczorowski.

 – To dobra okazja, by dzielić się doświadczeniami, osiągnięciami i technologiami jutra, które pozwolą nam znaleźć odpowiedzi na pytania i wspólnie kształtować przyszłość energetyki. Bezsprzecznie dziś ton całej naszej branży nadaje transformacja energetyczna, która jest najważniejszym wyzwaniem dla nas, dla Polski, dla świata. To obecnie jedno z kluczowych wyzwań globalnych. Nie boję się użyć słowa „rewolucja”. Bo te zmiany są bezprecedensowe ze względu na swoją skalę i głęboki wpływ na utrwalone trendy społeczno-gospodarcze, technologiczne i geopolityczne – zaznaczał prezes Jacek Kaczorowski.

Wtorkowe wykłady potrwają do późnych godzin popołudniowych. Z kolei środa, ostatni dzień sympozjum, poświęcona będzie wycieczce technicznej. Uczestnicy konferencji zwiedzą m.in. blok energetyczny 858 MW, najnowszy blok działający w bełchatowskiej Elektrowni.

Sympozjum naukowo-techniczne - na zdjęciu prelegent i publika
W programie znalazły się debaty, referaty, prezentacje m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, energetyce jądrowej, zielonych technologiach przyszłości czy o nowoczesnych rozwiązaniach wspierających transformację energetyczną