Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaTrójka świętuje „żelazny” jubileusz. 65 lat za nimi

Trójka świętuje „żelazny” jubileusz. 65 lat za nimi

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 3
Najlepsze życzenia jubilatce złożyli prezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydent Łukasz Politański
Szkoła Podstawowa nr 3 świętuje 65-lecie. Były wspomnienia, spotkania po latach, podziękowania i gratulacje. Nie zabrakło także występów artystycznych, tortu i oczywiście życzeń. Kolejnych tak pięknych rocznic życzyła całej społeczności Trójki prezydent Mariola Czechowska.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w piątek 10 listopada. A udział w nim wzięli emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, absolwenci oraz uczniowie i ich rodzice. Wśród gości byli także prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Łukasz Politański, którzy jednocześnie są absolwentami Szkoły Podstawowej nr 3. Nie zabrakło także przyjaciół placówki, dyrektorów innych miejskich szkół oraz przedszkoli, dyrektorów placówek kulturalnych.

– Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było. Pochylenia się nad teraźniejszością i snucia planów na przyszłość. Każdy jubileusz bowiem łączy przeszłość z teraźniejszością, a doświadczenie z młodością. Jednak i dawniej, i dziś nasza szkoła nie była jedynie miejscem czy instytucją. Ale zawsze zwartą społecznością. Tworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy oddali swoje umiejętności, entuzjazm i serca – powiedziała podczas uroczystości Beata Walenczak-Frukacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. – To wielki zaszczyt dla mnie, że mogę w takim jubileuszu uczestniczyć. I, że mogę kontynuować pracę tej szkoły, udoskonalać ją i razem z nauczycielami sprawiać, aby się rozwijała. Przez tych 65 lat Trójka odniosła masę sukcesów. Ukończyło ją mnóstwo osób.  Jesteśmy dumni z uczniów i absolwentów, którzy wyszli z tej szkoły. Wśród nich są m.in. oficjele naszego miasta – pani prezydent Mariola Czechowska oraz pan wiceprezydent Łukasz Politański. Czego nam życzyć? Aby szkoła nadal szła z postępem i wciąż się rozwijała. A co najważniejsze, aby uczniowie chcieli do nas przychodzić, bo to właśnie oni tworzą naszą Szkołę Podstawową nr 3 – dodała Beata Walenczak-Frukacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.

Życzenia kolejnych pięknych jubileuszy dla Szkoły Podstawowej nr 3

W uroczyste obchody jubileuszu zaangażowali się wszyscy nauczyciele, pracownicy placówki i rodzice. Zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania, dziękując za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i sportowe placówki.

– 65 lat tworzenia przez grono pedagogiczne, pracowników i kolejne roczniki uczniów tradycji, zwyczajów i niepowtarzalnej atmosfery, bo taka właśnie niepowtarzalna atmosfera jest w każdej z naszych miejskich szkół. Zarówno ja, jak i wiceprezydent Łukasz Politański jesteśmy częścią historii Szkoły Podstawowej nr 3 z czego jesteśmy bardzo dumni. Na kolejne lata życzę całej społeczności Trójki wielkiej radości, wspaniałych wspomnień, a także satysfakcji z pracy i z niesienia wiedzy kolejnym roczników uczniów – powiedziała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Gratulacje oraz najlepsze życzenia przekazał całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 także Tomasz Trzaskacz, dyrektor delegatury łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim.

– Gratuluję pięknego jubileuszu. Życzę samych najlepszych absolwentów oraz kolejnych sukcesów. Sukcesów zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych, bo szkoła oprócz nauczania też jest jednym z elementów wychowania młodego pokolenia. Współpraca na linii kuratorium – pani dyrektor układa się bardzo dobrze. Liczę że tak będzie przez kolejne lata – powiedział Tomasz Trzaskacz, dyrektor delegatury łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim.

Trójka oczami byłych dyrektorów

Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć wspomnień. Pani Anna Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w latach 1994 – 2012, pracę w tej placówce wspomina bardzo dobrze.  

– Szkoła nr 3 cały czas jest bliska mojemu sercu. Dlatego cały czas się z nią utożsamiam. I jeśli jestem tylko zaproszona, to chętnie biorę udział w różnych uroczystościach czy przedsięwzięciach jakie organizuje. Cieszę się, że pomimo różnych reform i zmian oświatowych, Trójka cały czas była szkołą podstawową, która wykształciła wiele pokoleń młodych bełchatowian. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Z Tróją mam wiele wspaniałych i wzruszających wspomnień. Z wielkim sentymentem wspominam pracę w Szkole Podstawowej nr 3. Nauczyciele, zespół, który ze mną pracował był wspaniały, ambitny, kreatywny. Dla nas nie było problemem zostać dłużej w pracy, bo coś trzeba zrobić, po prostu działaliśmy. Wszystko po to, aby były sukcesy. Aby dzieci i ich rodzice chcieli wybierać naszą Trójkę – wspomina pani Anna Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w latach 1994 – 2012.

Absolwenci wspominają SP nr 3

Absolwent Trójki – pan Mateusz Sztajerowski – o szkole również wypowiada się w samych superlatywach.

– Nauka w Szkole Podstawowej nr 3 to piękna przygoda. Pierwsze wzloty, pierwsze upadki. Bardzo mile wspominam ten czas i chętnie tu wracam. Tutaj właśnie pojawiły się moje pierwsze zainteresowania. I dzięki tym zainteresowaniom, które później rozwijałem, teraz w dorosłym życiu, jestem tam, gdzie jestem. Najlepsze wspomnienia mam z lekcjami matematyki z panią Czarnecką – wspaniałym człowiekiem, wielkim pedagogiem. I to właśnie dzięki niej bardzo polubiłem matematykę i dalej tę przygodę kontynuowałem. Życzę “Trójce” kolejnych wielkich jubileuszy. Wspaniałych i wielkich pedagogów, takich jakich ja miałem – powiedział Mateusz Sztajerowski, absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie.

Jubileusz był okazją do wspomnień, podziękowań, życzeń i gratulacji. Ale nie tylko. Podczas spotkania zaprezentowali się uczniowie Trójki, którzy pokazali jak świetnie recytują, śpiewają, tańczą. Swoje talenty zaprezentowali także absolwenci. Przed spotkaniem w szkole w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się msza św.

Kilka słów o historii Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie

Szkoła Podstawowa nr 3 powstała 1 lutego 1958 roku. Jej pierwszą siedzibą był budynek przy obecnej ulicy Lecha i Marii Kaczyńskich. W pierwszym roku funkcjonowania placówki uczęszczało do niej dokładnie 263 uczniów, których uczyło 10 nauczycieli. W szkole działała biblioteka, stołówka, świetlica, spółdzielnia uczniowska. Dzieci i młodzież korzystała także z wielu kół zainteresowań. Rok 1972 otwiera nowe dzieje Szkoły Podstawowej nr 3. Właśnie wtedy placówka przeniosła się do budynku przy ulicy Targowej 20. Liczba uczniów i nauczycieli wciąż wzrastała. Z czasem budynek budynek okazał się nie wystarczający. Dlatego w 1978 roku szkoła  przeprowadziła się do nowo wybudowanej siedziby przy ulicy Sienkiewicza 25, gdzie funkcjonuje do dziś. Warto też przypomnieć, że kiedyś Szkoła Podstawowa nr 3 nosiła imię Karola Świerczewskiego. Jednak w 1994 roku, po przeprowadzonym wśród uczniów i nauczycieli referendum, wybrano nowego patrona placówki. Od tego czasu szkoła nosi imię Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. Przygotowano wówczas także nowy sztandar, który szkoła ma do dziś.

>>> Obejrzyj galerię zdjęć z jubileuszu Trójki

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 3
Podczas jubileuszu nie zabrakło części artystycznej w wykonaniu uczniów i absolwentów

>>> Zobacz galerię zdjęć: jubileusz Szkoły Podstawowej nr 3