
Jubileuszowe spotkanie odbyło się w piątek 10 listopada. A udział w nim wzięli emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, absolwenci oraz uczniowie i ich rodzice. Wśród gości byli także prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Łukasz Politański, którzy jednocześnie są absolwentami Szkoły Podstawowej nr 3. Nie zabrakło także przyjaciół placówki, dyrektorów innych miejskich szkół oraz przedszkoli, dyrektorów placówek kulturalnych.
– Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było. Pochylenia się nad teraźniejszością i snucia planów na przyszłość. Każdy jubileusz bowiem łączy przeszłość z teraźniejszością, a doświadczenie z młodością. Jednak i dawniej, i dziś nasza szkoła nie była jedynie miejscem czy instytucją. Ale zawsze zwartą społecznością. Tworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy oddali swoje umiejętności, entuzjazm i serca – powiedziała podczas uroczystości Beata Walenczak-Frukacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. – To wielki zaszczyt dla mnie, że mogę w takim jubileuszu uczestniczyć. I, że mogę kontynuować pracę tej szkoły, udoskonalać ją i razem z nauczycielami sprawiać, aby się rozwijała. Przez tych 65 lat Trójka odniosła masę sukcesów. Ukończyło ją mnóstwo osób. Jesteśmy dumni z uczniów i absolwentów, którzy wyszli z tej szkoły. Wśród nich są m.in. oficjele naszego miasta – pani prezydent Mariola Czechowska oraz pan wiceprezydent Łukasz Politański. Czego nam życzyć? Aby szkoła nadal szła z postępem i wciąż się rozwijała. A co najważniejsze, aby uczniowie chcieli do nas przychodzić, bo to właśnie oni tworzą naszą Szkołę Podstawową nr 3 – dodała Beata Walenczak-Frukacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.
Życzenia kolejnych pięknych jubileuszy dla Szkoły Podstawowej nr 3
W uroczyste obchody jubileuszu zaangażowali się wszyscy nauczyciele, pracownicy placówki i rodzice. Zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania, dziękując za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i sportowe placówki.
Gratulacje oraz najlepsze życzenia przekazał całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 także Tomasz Trzaskacz, dyrektor delegatury łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim.
– Gratuluję pięknego jubileuszu. Życzę samych najlepszych absolwentów oraz kolejnych sukcesów. Sukcesów zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych, bo szkoła oprócz nauczania też jest jednym z elementów wychowania młodego pokolenia. Współpraca na linii kuratorium – pani dyrektor układa się bardzo dobrze. Liczę że tak będzie przez kolejne lata – powiedział Tomasz Trzaskacz, dyrektor delegatury łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim.
Trójka oczami byłych dyrektorów
Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć wspomnień. Pani Anna Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w latach 1994 – 2012, pracę w tej placówce wspomina bardzo dobrze.
– Szkoła nr 3 cały czas jest bliska mojemu sercu. Dlatego cały czas się z nią utożsamiam. I jeśli jestem tylko zaproszona, to chętnie biorę udział w różnych uroczystościach czy przedsięwzięciach jakie organizuje. Cieszę się, że pomimo różnych reform i zmian oświatowych, Trójka cały czas była szkołą podstawową, która wykształciła wiele pokoleń młodych bełchatowian. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Z Tróją mam wiele wspaniałych i wzruszających wspomnień. Z wielkim sentymentem wspominam pracę w Szkole Podstawowej nr 3. Nauczyciele, zespół, który ze mną pracował był wspaniały, ambitny, kreatywny. Dla nas nie było problemem zostać dłużej w pracy, bo coś trzeba zrobić, po prostu działaliśmy. Wszystko po to, aby były sukcesy. Aby dzieci i ich rodzice chcieli wybierać naszą Trójkę – wspomina pani Anna Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w latach 1994 – 2012.
Absolwenci wspominają SP nr 3
Absolwent Trójki – pan Mateusz Sztajerowski – o szkole również wypowiada się w samych superlatywach.
– Nauka w Szkole Podstawowej nr 3 to piękna przygoda. Pierwsze wzloty, pierwsze upadki. Bardzo mile wspominam ten czas i chętnie tu wracam. Tutaj właśnie pojawiły się moje pierwsze zainteresowania. I dzięki tym zainteresowaniom, które później rozwijałem, teraz w dorosłym życiu, jestem tam, gdzie jestem. Najlepsze wspomnienia mam z lekcjami matematyki z panią Czarnecką – wspaniałym człowiekiem, wielkim pedagogiem. I to właśnie dzięki niej bardzo polubiłem matematykę i dalej tę przygodę kontynuowałem. Życzę „Trójce” kolejnych wielkich jubileuszy. Wspaniałych i wielkich pedagogów, takich jakich ja miałem – powiedział Mateusz Sztajerowski, absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie.
Jubileusz był okazją do wspomnień, podziękowań, życzeń i gratulacji. Ale nie tylko. Podczas spotkania zaprezentowali się uczniowie Trójki, którzy pokazali jak świetnie recytują, śpiewają, tańczą. Swoje talenty zaprezentowali także absolwenci. Przed spotkaniem w szkole w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się msza św.
Kilka słów o historii Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa nr 3 powstała 1 lutego 1958 roku. Jej pierwszą siedzibą był budynek przy obecnej ulicy Lecha i Marii Kaczyńskich. W pierwszym roku funkcjonowania placówki uczęszczało do niej dokładnie 263 uczniów, których uczyło 10 nauczycieli. W szkole działała biblioteka, stołówka, świetlica, spółdzielnia uczniowska. Dzieci i młodzież korzystała także z wielu kół zainteresowań. Rok 1972 otwiera nowe dzieje Szkoły Podstawowej nr 3. Właśnie wtedy placówka przeniosła się do budynku przy ulicy Targowej 20. Liczba uczniów i nauczycieli wciąż wzrastała. Z czasem budynek budynek okazał się nie wystarczający. Dlatego w 1978 roku szkoła przeprowadziła się do nowo wybudowanej siedziby przy ulicy Sienkiewicza 25, gdzie funkcjonuje do dziś. Warto też przypomnieć, że kiedyś Szkoła Podstawowa nr 3 nosiła imię Karola Świerczewskiego. Jednak w 1994 roku, po przeprowadzonym wśród uczniów i nauczycieli referendum, wybrano nowego patrona placówki. Od tego czasu szkoła nosi imię Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. Przygotowano wówczas także nowy sztandar, który szkoła ma do dziś.
>>> Obejrzyj galerię zdjęć z jubileuszu Trójki
