Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościTransformacja energetyczna tematem warsztatów

Transformacja energetyczna tematem warsztatów

Warsztaty dla młodzieży nt. transformacji
Zmiany klimatyczne to temat interesujący młodych bełchatowian
Zaangażowanie młodych bełchatowian w proces transformacji regionu – to główny temat warsztatów, w których udział wzięli m.in. radni Młodzieżowej Rady Miejskiej. Szkolenie, które odbyło się we wtorek 28 listopada w Miejskim Centrum Kultury, to część projektu Bełchatów 5.0, związanego ze zmianami klimatycznymi oraz transformacją energetyczną.

Zmiany klimatyczne oraz czekająca nasze miasto i region transformacja energetyczna to tematy ważne dla młodych mieszkańców Bełchatowa.  Mają oni bowiem świadomość, że to właśnie ich pokolenie doświadczy zmian, jakie są związane z zakończeniem wydobycia węgla brunatnego. Stąd właśnie pomysł zorganizowania warsztatów dla bełchatowskiej młodzieży poświęconych przyszłości naszego miasta oraz roli, jaką w tej przyszłości mogą odegrać dzisiejsi uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Transformacja energetyczna tematem warsztatów

Udział w szkoleniu, które odbyło się we wtorek 28 listopada w Miejskim Centrum Kultury, wzięli radni Młodzieżowej Rady Miejskiej. Najpierw podczas wykładu dowiedzieli się, jakie konsekwencje dla naszego regionu, ale także w skali globalnej, przynoszą zmiany klimatu. Dowiedzieli się też, jakie działania można podjąć wobec tych zmian. Poznali także przykłady regionów, które wykorzystały szansę, jaką może być transformacja energetyczna. – Ten temat jest dla nas, młodych, niezwykle ważny. Zasadniczo wręcz priorytetowy. Bo to właśnie my będziemy beneficjentami tej transformacji. Zarazem także będziemy za nią odpowiadać. Niedługo wejdziemy w wiek produkcyjny. I to od nas zależy, jak za kilka czy kilkanaście lat będzie wyglądała gospodarka Bełchatowa, ale też i kraju – mówi Jan Olczyk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej. – Myślę, że nasza rola w nadchodzącej transformacji jest niezwykle istotna. To właśnie my musimy już dziś pomyśleć o swojej przyszłości. Ale też o przyszłości naszych dzieci i wnuków – dodaje Zuzanna Pasternak z Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Ostatnim punktem warsztatów były zespołowe zajęcia praktyczne. Młodzież pracowała nad projektem festiwalu crossmediowego dla regionu bełchatowskiego. Ponadto przygotowała debatę z młodzieżą nad temat problematyki klimatycznej, przyszłości Bełchatowa i jego mieszkańców, a także warunków niezbędnych do tego, by młodzi ludzie chcieli zostać w naszym mieście. Trzecie zadanie dotyczyło zaś zaplanowanie kampanii w social mediach, która miałaby zachęcać bełchatowian do większego zaangażowania w proces transformacji energetycznej.

Transformacja może być szansą dla regionu

Jak zaznacza prowadzący warsztaty Mariusz Woźniczka, prezes fundacji For Earth For Us, bełchatowska młodzież ma wiele pomysłów. Wielu z nich uzależnia swoją przyszłość w naszym mieście od pojawienia się nowych ciekawych kierunków zawodowych. – Młodzi mają świadomość, że coś się kończy definitywnie. Ale pojawiają się też olbrzymie szanse. Dzięki transformacji Bełchatów może stać się miejscem fantastycznej przyszłości. Kiedy pytam młodzież, czy chcą zostać właśnie tutaj, to mniej więcej połowa odpowiada, że raczej myślą o wyjeździe do większych ośrodków. Jednak spora ich część chce rozmawiać o tym, jak możemy transformować to miejsce. Po to, by za kilka lat Bełchatów stał się miastem innowacyjnym i żeby nadal był „gigantem mocy”.

Według młodzieży kluczem może być produkcja energii odnawialnej. Podobnie jak inwestycje w nowe, kreatywne branże, jak chociażby IT – podkreśla prowadzący. – Sami zresztą zwracają uwagę na to, że brakuje im dyskusji na ten temat. W domach rodzice z nimi o tym nie rozmawiają. A oni tego właśnie potrzebują. Informację o tym, że transformacja może być szansą a nie wyrokiem dla miasta, transformacja, przyjmują często z zaskoczeniem. Dociera do nich wyraźnie, że Bełchatów może być ich miejscem także w przyszłości – dodaje Mariusz Woźniczka.

Warsztaty są częścią projektu Bełchatów 5.0. To pakiet działań z lokalną społecznością, związanych ze zmianami klimatycznymi i transformacją energetyczną. Jak zapowiada organizator – Fundacja Kultura Kresu – podobne warsztaty i szkolenia mają być kontynuowane w kolejnych miesiącach.

AP

Podczas warsztatów był też czas na zajęcia w zespołach