Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

szlaki turystyczne 8217

 

Znasz Bełchatów? Wiesz, co warto w mieście zobaczyć, jakie zabytki zwiedzić? A może chciałbyś poznać je lepiej? Jeśli tak, zapraszamy na wycieczkę. Trzy szlaki turystyczne i Jabłoniowy Sad czekają na mieszkańców i turystów. Po mieście oprowadza nietypowy przewodnik. Możesz go ,,wynająć” instalując na swoim telefonie specjalną aplikację.

 

Projekt „Energia, natura i tradycja - na bełchatowskim szlaku” ruszył pełną parą. Gotowe są już nie tylko Jabłoniowy Sad i prowadzące do niego trzy turystyczne szlaki, ale działa też mobilna aplikacja, dzięki której z słuchawkami na uszach, we własnym tempie i dowolnym czasie odwiedzimy najciekawsze miejsca.


Dla ciekawych dziejów miasta przygotowano trasę historyczną, dla amatorów aktywności fizycznej – sportowo-rekreacyjną. Jest też specjalny odcinek turystyczny dedykowany całym rodzinom. Od ubiegłego roku wzdłuż szlaków stoją charakterystyczne ławki, kosze i stojaki na rowery, wszystkie z symbolicznym emblematem jabłka. Cały projekt kosztował w sumie 2 mln 13 tys, zł, z czego 1 mln 244 tys. zł miasto pozyskało z unii Europejskiej.


Po Bełchatowie oprowadza nietypowy, bo mobilny przewodnik. Wystarczy pobrać bezpłatnie na swój smartfon lub tablet (w systemach Android oraz iOS) aplikację z internetowego sklepu Google Play lub App Store. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. To niewątpliwie jej duża zaleta, szczególnie wtedy, gdy odwiedzają nas obcokrajowcy.


Gdy założymy słuchawki i damy znać przewodnikowi, że jesteśmy gotowi, ten najpierw poinformuje nas o aktualnej lokalizacji, a następnie poprowadzi do kolejnych punktów na wybranym szlaku. Korzystając z aplikacji, dowiemy się m.in., gdzie iść, co zwiedzić, w którym miejscu zatrzymać się na dłużej. Nie będzie to jednak nudny wykład – i to jest właśnie kolejna zaleta aplikacji. O tym, co widzimy, czego dotykamy, opowiada kilku profesjonalnych lektorów, w tle słychać podkład muzyczny, urozmaicany od czasu do czasu efektami dźwiękowymi, komentarzami, wskazówkami i zagadkami. Nagranie przystosowane są też do odsłuchu w otwartej przestrzeni. Czas nagrania waha się od 30 do 60 minut. Całość kosztowała miasto 109 tys. 513 zł.


Nie zapomniano jednak o zwolennikach tradycyjnej turystyki. Na ulicach pojawiły się drogowskazy i oznakowania dla zwiedzających (57 tablic kierunkowych), stanęło też 19 dużych tablic z archiwalnymi fotografiami oraz informacjami o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Przeczytamy na nich m.in. o Rajskiej Alei i 27 Honorowych Obywatelach Miasta Bełchatowa, ulicy Nadrzecznej, remizie strażackiej, młynie motorowym, synagodze i Bawełniance. Tablice stoją też przy Starym i Nowym Rynku, dworku Olszewskich, kościele pw. Narodzenia NMP, fabryce Frajtaga oraz kościele ewangelickim.


Wycieczkę po mieście można zacząć od Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Kościuszki 15, gdzie na zwiedzających czekają materiały informacyjno-turystyczne i gadżety. Wszystkie szlaki prowadzą do otwartego w ubiegłym roku Jabłoniowego Sadu. Skwer przy ul. Okrzei, z pergolami, ławkami i alejkami, budzi zainteresowanie nie tylko w województwie, ale też w całym kraju. Sadu w środku miasta, łączącego tradycję z nowoczesnością, nie spotyka się często.

 


 

szlak historycznySzlak historyczny - 4 km

Trasa „Bełchatów wczoraj i dziś” przygotowana została z myślą o tych, którzy chcą poznać czy też zgłębić dzieje miasta lub odkryć je na nowo. Obejmuje ona kolejno: Muzeum Regionalne, młyn motorowy, fabrykę Frajtaga, kościół pw. Narodzenia NMP, plac Narutowicza, remizę strażacką, miejsca, w których stały synagoga i kościół ewangelicki, Plac Wolności, Jabłoniowy Sad, a także kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

 

Pobierz aplikację KLIK

szlak sportowySzlak sportowo-rekreacyjny - 5,6 km

Ruch, aktywność fizyczna i sportowe atrakcje – to hasła przewodnie szlaku „Energia jest tu”. Zwiedzający zapozna się nie tylko sukcesami bełchatowskich sportowców czy historią najciekawszych, sportowych obiektów (Siatkarskiej Alei Gwiazd, hali Energii i miejskiego stadionu), ale również będzie zajrzeć na skatepark i pumptrack, skąd uda się do Jabłoniowego Sadu.

 

Pobierz aplikację KLIK

szlak rodzinnySzlak rodzinny - 3,8 km

„Bełchatów pełen dobrej energii” to propozycja dla całych rodzin. Na szlaku znajdują się atrakcje dla młodszych i starszych. Wyruszając z Centrum Informacji Turystycznej, dochodzimy do placu Narutowicza i Siatkarskiej Alei Gwiazd, następnie odwiedzamy Miejskie Centrum Kultury i PGE Giganty Mocy. Następnie przewodnik zaprowadzi nas do miejsca, gdzie czas się zatrzymał, czyli do starego dworku, w którym mieści się regionalne muzeum. Stąd już niedaleko do Jabłoniowego Sadu.

 

Pobierz aplikację KLIK

 

 

 

 

 

 

 Pobierz aplikację na swój telefon

 

Szlak rodzinny  googleplay  Pobierz z App Store

Szlak historyczny  googleplay  Pobierz z App Store

Szlak sportowo-rekreacyjny  googleplay  Pobierz z App Store

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl