Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPoznaj bełchatowskich rzemieślników

Poznaj bełchatowskich rzemieślników [FILMY]

W ramach akcji "Tylko dobre: rzemiosło" poznamy piętnastu "Rzetelnych i Misternych" mistrzów tradycyjnych zawodówW ramach akcji „Tylko dobre: rzemiosło” poznamy piętnastu „Rzetelnych i Misternych” mistrzów tradycyjnych zawodów

 

Miejska akcja „Tylko dobre: rzemiosło” właśnie wystartowała. Przez kilka najbliższych tygodni na stronie Urzędu Miasta oraz miejskich profilach na FB i YT prezentować będziemy mistrzów zawodów, którzy opowiadać będą o tajnikach swojego fachu, o tym dlaczego wybrali właśnie taki zawód i o tym, czy rękodzielnictwo to dziś dobry pomysł na karierę.

 

 

Szewcy, krawcy, tapicerzy, zegarmistrzowie czy złotnicy – niezależnie od wykonywanego zawodu łączy ich wiedza i zamiłowanie do tradycji. Choć mogłoby się wydawać, że to zawody przeszłości, to w Bełchatowie wciąż można skorzystać z usług wielu rzemieślników. Aby pokazać, jak cenna jest ich praca, rusza miejska akcja „Tylko dobre: rzemiosło”. Do udziału w niej prezydent Mariola Czechowska zaprosiła kilkunastu bełchatowskich mistrzów.

 

– Naszym celem jest przede wszystkim pobudzenie zainteresowania produktami i usługami rękodzielniczymi. Bez wątpienia cechuje je wysoka jakość, która zasługuje na docenienie. Jestem przekonana, że wkraczająca na rynek pracy młodzież, wybierając tradycyjne profesje, może odnieść sukces zawodowy – mówi prezydent Czechowska.

 

W ramach akcji powstanie także „Mapa bełchatowskiego rzemiosła”, która w swoich założeniach ma być kolejną formą wsparcia przedstawicieli tradycyjnych zawodów. Podsumowaniem wszystkich działań będzie wystawa zdjęć z bełchatowskimi rzemieślnikami przy pracy. Ekspozycja, której wernisaż odbędzie się 25 września w dolnym foyer Gigantów Mocy, wzbogacona będzie o narzędzia, sztandary cechu z 1926 roku oraz dyplomy czeladnicze z początku XX wieku. Wystawę będzie można oglądać do końca października.

 

{vembed Y=antfdd_ouKc}

 

Poznajmy bełchatowskich rzemieślników i wspólnie odkryjmy magię tradycyjnych zawodów.

 

AP

 

Józef Nowak – cholewkarz, szewc 

 

W rękach prawdziwego fachowca nasze stare zelówki, podeszwy i rozpadające się cholewki odzyskują dawny blask. Jednak praca szewca to coś więcej niż tylko naprawa obuwia. Najlepiej wie o tym pan Józef, który od siedemdziesięciu lat każdego dnia przyjeżdża do Bełchatowa z Pabianic, by w swoim zakładzie realizować pasję i nadawać nowe życie butom.

 

{vembed Y=dSbfFnMgM-A}

 

 

Adam Dubieński – szklarz

 

Niezwykła precyzja, rzetelność i delikatność połączona z pasją – tak o swoim zawodzie mówi pan Adam, który dwadzieścia lat temu zdecydował, że będzie szklarzem. Jeszcze niedawno profesja ta kojarzyła się ze wstawianiem szyb w oknach lub drzwiach, dziś to zawód wymagający ogromnej wiedzy budowlanej i technologicznej. A przed panem Adamem szkło nie ma żadnych tajemnic.

 

{vembed Y=YDGPJGgsBE0}

 

Katarzyna Gawron – krawcowa

 

Jak w zalewie sieciowych ubrań być kimś wyjątkowym? Jak uratowac ukochaną bluzkę po babci? i czy krawiec to zawód przyszłości? Przedstawiamy panią Katarzynę Gawron, która w ramach akcji „Tylko dobre: rzemiosło” udowadnia, że pasja i zamiłowanie do mody mogą być doskonałym początkiem kariery zawodowej.

 

{vembed Y=jw2cizMN-Vg}