Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaUczą jak bezpiecznie spędzić wakacje

Uczą jak bezpiecznie spędzić wakacje

W trakcje warsztatów dzieci przypominają sobie m.in. zasady udzielania pierwszej pomocyW trakcje warsztatów dzieci przypominają sobie m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy

 

Przedszkolaki i uczniowie miejskich podstawówek poznają zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w górach, w lesie i w mieście. W akcji „Bezpieczne wakacje”, którą od lat prowadzi bełchatowska straż miejska, udział bierze ponad 5,4 tys. dzieci. Wydarzenie patronatem honorowym objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 
Za nieco ponad miesiąc nadejdą upragnione przez dzieci i młodzież wakacje – czas wypoczynku i beztroski. Ważne, by podczas letnich szaleństw nie zapomnieć o tym, co najistotniejsze, czyli o bezpieczeństwie.

 

– Dzieci muszą wiedzieć, aby w tym czasie zasłużonego wypoczynku po miesiącach nauki nie zrobić sobie ani nikomu innemu krzywdy. Stąd różnego rodzaju działania profilaktyczne i edukacyjne, które mają młodym ludziom uzmysławiać, jak spędzać wolny czas – dobrze, mile, ale przede wszystkim bezpiecznie – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Jednym z miejskich działań z zakresu bezpieczeństwa jest coroczna akcja bełchatowskiej Straży Miejskiej „Bezpieczne wakacje”. Podczas zajęć w MCK PGE Gigantach Mocy strażnicy miejscy poruszają różne tematy, m.in. odpoczynek nad wodą i w górach, podróż samochodem czy poprawne przechodzenie przez jezdnię. – Przez cały rok szkolny odwiedzamy szkoły i przedszkola, i wpajamy dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zależy nam na tym, żeby najmłodsi umieli sobie poradzić w trudnych sytuacjach, żeby umiały odpowiednio zareagować na sytuacje zagrożenia – tłumaczy komendant Straży Miejskiej w Bełchatowie Piotr Barasiński.

Okazuje się, że regularnie prowadzone zajęcia przynoszą rezultaty. Przedszkolaki i uczniowie doskonale znają numery alarmowe, wiedzą, jak zachować się w przypadku kontaktu z agresywnym zwierzęciem, potrafią także udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. – Dzieci i młodzież wiedzą m.in. jak rozpoznać zatrzymanie krążenia i co zrobić w tej sytuacji, czyli sprawdzić przytomność, oddech i ewentualne przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jestem również pozytywnie zaskoczona faktem, że dzieci umieją prawidłowo używać defibrylatora. To doskonała wiadomość, także dla rodziców, którzy wysyłają swoje dzieci na wycieczki, kolonie czy obozy, bo mogą mieć pewność, że ich pociechy mają opanowane podstawy pierwszej pomocy – tłumaczy Aleksandra Kmiecik, ratownik w Centrum Kwalifikowanym Pierwszej Pomocy w Bełchatowie.

Akcja „Bezpieczne wakacje” prowadzona będzie przez cztery dni – 22, 23, 29 i 30 maja. W tym czasie udział w warsztatach weźmie prawie 5,5 tys. dzieci z miejskich szkół podstawowych oraz przedszkoli.

 

AP

 

Wiceprezydent Łukasz Politański przypomniał dzieciom, że wakacje przede wszystkim powinny być bezpieczneWiceprezydent Łukasz Politański przypomniał dzieciom, że wakacje przede wszystkim powinny być bezpieczne

 

Strażnicy miejscy regularnie prowadzą zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieżyStrażnicy miejscy regularnie prowadzą zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży