Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaUczniowie wrócili do szkolnych ławek

Uczniowie wrócili do szkolnych ławek

W Szkole Podstawowej nr 13, w uroczystościach udział wziął wiceprezydent Łukasz PolitańskiW Szkole Podstawowej nr 13, w uroczystościach udział wziął wiceprezydent Łukasz Politański

Tradycyjne apele, powitania — szczególnie tych nowych uczniów i pierwszy dzwonek. Dzisiaj uczniowie i przedszkolaki rozpoczynają nowy rok szkolny.  W placówkach podległych miastu uczyć się będą zarówno polskie jak i ukraińskie dzieci.

 

Rok szkolny w miejskich placówkach rozpoczyna dzisiaj blisko 7 tys. dzieci. Najwięcej około 5 tys. zasiądzie w ławach szkolnych w bełchatowskich podstawówkach, 500 w jedynym miejskim liceum im. Adama Mickiewicza, a w przedszkolach blisko 1,4 tys. dzieci. Zarówno szkoły jak i przedszkola przez wakacje przygotowywały się na nowy rok szkolny. Dzisiaj  na apelach uroczyście zainaugurowano rok szkolny 2022/2023.

 

– Drodzy Uczniowie, za chwilę ponownie usiądziecie w szkolnych ławkach. Niektórzy z Was po raz pierwszy, inni kolejny. Wszystkim życzę jednak tego samego. Aby rok szkolny przyniósł Wam wiele sukcesów, ocen, które będą Was cieszyć, przyjaźni, jakie zostaną z Wami na długie lata. Niech to będzie czas spędzony nie tylko na nauce i obowiązkach, ale także przepełniony pięknymi chwilami, poznawaniem tego, co dookoła nas, rozwijaniem pasji i zainteresowań. Korzystajcie z tych dni, bo nauka to Wasza przyszłość – napisała w liście skierowanym do uczniów prezydent Mariola Czechowska.

W tym roku w bełchatowskich szkołach uczyć się będą również dzieci z Ukrainy, które po 24 lutego przyjechały do naszego miasta, uciekając przed wojną w swoim kraju. Uczęszczać będą do klas ze swoimi polskimi rówieśnikami. Dla nich organizowane są dodatkowe lekcje języka polskiego, tak by jak najszybciej mogły zasymilować się w bełchatowskich szkołach. Około stu dzieci z Ukrainy przyjęły bełchatowskie podstawówki. W III L.O. uczyć się będzie 21 osób, z czego siedmioro z nich będzie kontynuować naukę, dla pozostałych to pierwszy rok w szkole ponadpodstawowej.

 

W prowadzonych przez miasto placówkach funkcjonować będzie ponad 300 oddziałów. Również w tym roku szkolnym na lekcjach informatyki, języków obcych oraz wychowania fizycznego klasy będą dzielone na jeszcze mniejsze grupy. Bełchatowscy uczniowie będą mogli również korzystać ze świetlic szkolnych, licznych zajęć dodatkowych oraz kół zainteresowań. Miejskie szkoły swoim wychowankom zapewnią także zajęcia logopedyczne, rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i spotkania z pedagogiem.  

 

KR