Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaUlica i sznurek oczami fotografów - zapraszamy na wernisaż

Ulica i sznurek oczami fotografów – zapraszamy na wernisaż

Ulica i sznurek oczami fotografów - zapraszamy na wernisaż
Autorami prac wystawy “Opowieść o sznurku” są członkowie pardubickiego klubu fotograficznego ALFA
Dwie wystawy i jeden wernisaż. Już w najbliższą sobotę 13 lipca zapraszamy do Galerii „Na Piętrze”, gdzie swoje prace zaprezentują uzdolnieni i zaprzyjaźnieni z BTF-em czeskich fotografików. Wystawy „Życie ulicy” oraz „Opowieść o sznurku” będzie można oglądać do początku września. Wystawy patronatem honorowym objął prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.

Na początek wakacji Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne przygotowało nie lada gratkę dla miłośników dobrych zdjęć. Mowa o najnowszych wystawach, które tradycyjnie będzie można oglądać w Galerii „Na Piętrze”. Tym razem nie będą to jednak wystawy dwóch autorów, grono fotografów, którzy zaprezentują swoje prace będzie o wiele liczniejsze. Wszystkich łączy olbrzymia pasja do fotografii oraz to, że mieszkają w Czechach i łączy ich głęboka artystyczna przyjaźń z członkami BTF-u.

„Życie ulicy”

Petr Vlasák to czeski fotografik urodzony w Pradze i członek Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik warsztatów, wystaw fotograficznych wnoszący bardzo ważny wkład w rozwój artystyczny jego członków. Od 20 lat pracuje w fotografii amatorskiej i profesjonalnej. Zdobył pierwsze miejsca w konkursach fotograficznych we Włoszech i Austrii, a także wiele wyróżnień na konkursach w: Słowacji, Ukrainie i Niemczech itd. Współzałożyciel magazynu o fotografii artystycznej Photoart (2006 – 2010). Swoje fotografie publikował między innymi w niemieckim czasopiśmie „Schwarz und Weiss fotografie”. Organizator warsztatów i plenerów w Czechach i za granicą. Wystawy: Indywydualne – Czechy – Praga, Czeski Krumlov, Plzeň, Trutnov, Otrokovice. Słowacja – Ružomberok, Banska Bystrica. Polska – Myślenice, Bełchatów, Warszawa. Zbiorowe, Czechy, Austria, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Węgry, Polska.

Na wystawie pokazane zostaną jego prace pod tytułem „Życie ulicy”. Autor koncentruje się na ludziach, bo to oni są najważniejszym, najbardziej dynamicznym i barwnym elementem z życia ulicy. W swoich pracach pokazuje realizm, a także naturalność. Fotografując, poświęcił dużo czasu na obserwacji oraz uchwyceniu tego, co dzieje się na ulicy, w taki sposób, aby równocześnie być niewidocznym dla ludzi przemieszczających się po niej.

„Pribehy jednoho spagatu – Opowieść o sznurku”

W tym przypadku autorami zdjęć są członkowie Klubu fotograficznego ALFA Pardubice. Klub istnieje od 1969 roku. Od tego czasu zmieniali się jego członkowie, przybywali nowi, pełni entuzjazmu fotografowie. Regularne spotkania odbywają się od 55 lat w każdy nieparzysty poniedziałek. W 2004 roku Libor Němec przejął kierownictwo klubu i z sukcesem prowadzi go już od dwudziestu lat. Aktualnie spotykają się w studiu znakomitego pardubickiego fotografa. „W Czechach mamy konkurs dla klubów fotograficznych zwany obwodami mapowymi. Każdy klub fotograficzny tworzy zestaw zdjęć zwany mapą. Mapy są rozpowszechniane wśród uczestniczących klubów fotograficznych przez rok, a ich członkowie oceniają zdjęcia. Na koniec wszyscy biorą udział we wspólnym spotkaniu ewaluacyjnym. ALFA uczestniczy w okrążeniu mapy Ratibořic (dla ciekawości – uczestniczy w nim także jeden polski klub fotograficzny)” – tak sami piszą o sobie.

Członkowie klubu fotograficznego ALFA to aktywni fotografowie. Często się spotykamy, chodzimy na warsztaty fotograficzne, organizujemy wycieczki po Czechach, aby przywieźć do domu jak najwięcej zdjęć.

Ulica i sznurek oczami fotografów – zapraszamy na wernisaż

Wernisaż obydwu wystaw, które patronatem honorowym objął prezydent Bełchatowa Patryk Marjan odbędzie się w najbliższą sobotę 13 lipca. Tradycyjnie w budynku MCK PGE Gigantów Mocy, a konkretnie w Galerii „Na Piętrze”. Początek o godz. 17:00.

Plakat - Życie ulicy
Plakat - Opowieść o sznurku