Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościUlicami Bełchatowa przejdzie marsz rotm. Witolda Pileckiego

Ulicami Bełchatowa przejdzie marsz rotm. Witolda Pileckiego

Ulicami Bełchatowa przejdzie marsz rotm. Witolda Pileckiego
Tablica poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu została ufundowana w 2018 roku
W najbliższą niedzielę 29 września ulicami naszego miasta przejdzie Bełchatowski Marsz Rotmistrza Pileckiego. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Bełchatowa Patryk Marjan.

Marsz poświęcony pamięci rotm. Witolda Pileckiego to w Bełchatowie już tradycja. W tym roku odbędzie się bowiem już 11. odsłona tego wydarzenia, które organizuje Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Patriotyczna „RAZEM”. O godz. 13:00 w niedzielę 29 września uczestnicy zgromadzą się w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego. Po mszy św. przejdą ulicami Czyżewskiego, Dąbrowskiego, 1 Maja, rotm. Witolda Pileckiego, gdzie pod tablicą poświęconą bohaterowi delegacje złożą kwiaty. Później zaś uczestnicy przejdą ulicą Kościuszki na plac Narutowicza. W tym roku maszerującym towarzyszyć będzie natomiast Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice.

Przy okazji marszu, który patronatem objął prezydent Patryk Marjan, organizatorzy zapraszają także bełchatowian na projekcję kilku filmów historycznych. Będą one wyświetlane z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino oraz 85. Rocznicy agresji Niemiec i Sowietów na Polskę. Przypomnijmy, że obchodzić będziemy także rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Początek projekcji w Sali Koncertowej MCK-u o godz. 14:00. Chętni będą mogli zobaczyć pięć produkcji Centralnej Biblioteki Wojskowej. Lista filmów znajduje się natomiast na plakacie promującym marsz.

Witold Pilecki – kim był?

Witold Pilecki to harcerz, społecznik, ziemianin i artysta, oficer Wojska Polskiego i konspirator.
Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w obronie Ojczyzny, a od listopada 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau, a następnie żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W latach 1940-1943 Witold Pilecki dobrowolnie został więźniem KL Auschwitz, gdzie założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców. Po wypełnieniu misji i ucieczce, powrócił do walki zbrojnej.

Po powrocie do zniewolonej przez Sowietów Polski, zaangażował się w działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 r. Miejsce spoczynku rotmistrza ukryto.

Witold Pilecki żył zgodnie z mottem:

Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

Plakat - XI Bełchatowski Marsz Rotmistrza Pileckiego