Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa
Strona głównaNewsAktualnościW całym kraju rusza kampania przeciw krzywdzeniu dzieci

W całym kraju rusza kampania przeciw krzywdzeniu dzieci [aktualizacja]

W całym kraju rusza kampania przeciw krzywdzeniu dzieci
W ramach kampanii w Bełchatowie odbędzie się konferencja poświęcona ochronie dzieci przed przemocą
8 października rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Dzieciństwo bez przemocy”. Do tej inicjatywy przystąpił także Bełchatów. Finał akcji nastąpi zaś 19 listopada. Tego dnia kilka budynków w mieście zostanie podświetlonych na czerwono.

Chodzi o uświadomienie społeczeństwa, że zapewnienie dzieciom bezpiecznego środowiska ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości. Dlatego też w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w całym kraju będą organizowane różne akcje edukacyjne. Koncentrować się one będą wokół trzech ważnych obszarów.

Po pierwsze rodzice

Na drodze ku dzieciństwu bez przemocy rola rodziców jest niezwykle ważna. Przez budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem, rozumienie jego potrzeb, uważność i szanowanie podmiotowości dziecka, mogą dać mu siłę na całe życie. Dlatego też wszelkie kampanijne akcje mają na celu wspieranie rodziców w wychowaniu bez krzywdzenia.

Reagujmy na przemoc

Wrażliwość osób, które są świadkami przemocy wobec dzieci, ich emocjonalna gotowość do reagowania i wiedza, jak reagować, mogą uratować zdrowie i życie dziecka. Reagujmy, na przemoc wobec dzieci – to kolejny cel kampanii.

Rozwiązania systemowe

Tzw. ustawa Kamilka jest milowym krokiem na drodze do ochrony dzieci przed przemocą. Jednak sporo jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia. Dlatego też uczestnicy kampanii chcę wesprzeć rządzących w dalszym rozpoznawaniu obszarów, które wymagają poprawy, i budowaniu ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci.

Bełchatów przeciw przemocy

Nasze miasto aktywnie włącza się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”. W czwartek 10 października odbędzie się interdyscyplinarna konferencja profilaktyczno-metodyczna, którą patronatem honorowym objął prezydent Bełchatowa Patryk Marjan. Organizatorowi, czyli Stowarzyszeniu MOST, zależało, by jej uczestnicy nabyli świadomości, iż przemoc wobec dzieci to poważny problem społeczny. A krzywdzenie dzieci niejedno ma imię.

Program bełchatowskiej konferencji
  • 9:55 – „Mowa zranionego ciała” – samookaleczenia u dzieci i młodzieży, Monika Kwiecińska–Bukowiec – psycholog, psychoterapeutka, terapeutka rodzin, prezeska Stowarzyszenia MOST, Bełchatowskie Centrum Profilaktyki i Terapii;
  • 10:15 – Nastoletnia depresja, Violetta Ambroziak–Krzysztofowicz – specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży,
  • certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego;
  • 10:45 – Uzależnienie dzieci i młodzieży od urządzeń elektronicznych, Tomasz Kołodziejczyk – socjoterapeuta, terapeuta uzależnień, współautor programu wychowawczo-profilaktycznego „Spójrz Inaczej” i „Spójrz inaczej na agresję”, Poradnia MONAR w Łodzi;
  • 11:15 – Wsparcie MEN dla środowisk aktywnych w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – połączenie video z przedstawicielem MEN;
  • 12:00 – Dziecko w kryzysie suicydalnym, dr Monika Stawiarska – Lietzau – dr psychologii, psychoterapeutka, Uniwersytet Opolski;
  • 12:20 – Pomoc psychologiczna dzieciom i młodzieży na pierwszym poziomie referencyjnym, Anetta Fijoł–Michalska – psychoterapeutka; Poradnia Psychologiczno – Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin WOLMED;
  • 12:40 – Terapia grupowa młodzieży z doświadczeniem przemocy rówieśniczej, Małgorzata Ludwiczak – psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeutka, terapeutka rodzin, biegła sądowa; Gabinet Psychologiczno – Psychoterapeutyczny Małgorzata Ludwiczak;
  • 13:00 – „Całość to więcej niż suma części” – systemowe spojrzenie na pomoc dzieciom i młodzieży, Agnieszka Frączek – psycholog, psychoterapeutka, terapeutka rodzin; Stowarzyszenie MOST, Bełchatowskie Centrum Profilaktyki i Terapii;
  • 13:50 – Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych ekspertów.

(AKTUALIZACJA) Przez wzgląd na duże zainteresowanie konferencją zostaje ona przeniesiona do sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy. Osoby, które chciałyby wziąć w niej udział, a się nie zarejestrowały, mogą przyjść. Zaświadczenie o udziale w konferencji otrzymają jednak wyłącznie uczestnicy, którzy się zarejestrowali. Przypominamy, że termin przyjmowania zgłoszeń już upłynął.

Czerwony finał kampanii

Kulminacja kampanii przypada na Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, czyli 19 listopada. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków rozświetlą się na czerwono. Iluminacja rozpocznie się o godzinie 17.

Wiadomo już, że także w Bełchatowie kilka budynków „zaświeci” czerwonym światłem. Mowa m.in. o budynku Urzędu Miasta, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Muzeum Regionalnego. Rozświetlą się też miejskie szkoły i przedszkola. Ale dołączyć tak naprawdę może każdy. I to dosłownie. Mamy na myśli zarówno firmy, jak i każdego mieszkańca. Wystarczy tego dnia o godz. 17:00 zapalić czerwoną żarówkę.

Wszystkie podświetlane obiekty zaznaczone zostaną na wirtualnej mapie akcji na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl. Fotografie budynków trafią także do mediów społecznościowych z hasztagiem #19LISTOPADA.

Organizatorami kampanii „jest „Dzieciństwo bez przemocy” są Fundacja Dajemy Dzieciom siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Patronat nad wydarzeniem objęła zaś Rzeczniczka Praw Dziecka.

Grafika - "Dzieciństwo bez przemocy"