Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaW Mickiewiczu uczą się korzystać z defibrylatora

W Mickiewiczu uczą się korzystać z defibrylatora

AED szkoleniowe naśladuje działanie prawdziwego defibrylatora, nie wyzwalają jednak impulsów elektrycznychAED szkoleniowe naśladuje działanie prawdziwego defibrylatora, nie wyzwalają jednak impulsów elektrycznych

 

III Liceum Ogólnokształcące wzbogaciło się o defibrylator treningowy AED. Lekcje udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego prostego w obsłudze urządzenia zostaną przeprowadzone w każdej klasie. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia młodzież będzie umiała użyć sprzętu ratującego życie.

O tym, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. W przypadku zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia, ważna jest każda chwila. Udzielając pomocy aż trzykrotnie można wydłużyć czas, w którym poszkodowany może oczekiwać na profesjonalnych ratowników. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak to zrobić. Służyć temu mają m.in. lekcje w szkołach.

Podczas zajęć w III Liceum Ogólnokształcącym uczniowie mogą ćwiczyć swoje umiejętność z użyciem nowego sprzętu, o jaki właśnie zbogaciła się szkoła. Mowa o defibrylatorze szkoleniowym. – To bardzo ważne urządzenie, które może spowodować przywrócenie akcji serca i jest bardzo proste w użyciu. Wystarczy je wyjąć, włączyć, słuchać poleceń i je wykonać. Tylko tyle, a możemy uratować czyjeś życie – mówi Paweł Blaźniak, nauczyciel przysposobienia obronnego oraz edukacji dla bezpieczeństwa w III LO.

Pierwsze lekcje z udzielania pomocy przedmedycznej z użyciem AED już trwają. Młodzież podkreśla, że to cenne doświadczenie, tym bardziej, że w każdej chwili można być świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania. – Wszędzie możemy spotkać osobę nieprzytomną. Dlatego ważne jest to, żeby umieć obsługiwać defibrylator. Oglądając same filmy instruktażowe nie dojdziemy do perfekcji, a ćwicząc na sprzęcie, nabędziemy wprawy i pewności – mówi Zuzanna Książek, uczennica klasy I E w Mickiewiczu.

Jak przyznaje wicedyrektor placówki, Małgorzata Załęczna, nauka i wyćwiczenie zachować w sytuacji zagrożenia, to najcenniejsza wiedza, jaką można przekazać młodym ludziom. Dlatego też szkoła stawia na edukację przedmedyczną. – Od lat w Mickiewiczu prowadzimy klasę ratownictwa medycznego, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Jej program ukształtowaliśmy z myślą o uczniach, którzy swoją przyszłość wiążą właśnie z medycyną bądź ratownictwem. Dlatego mają oni rozszerzone przedmioty kierunkowe, czyli biologię, chemię i język angielski, a do tego liczne szkolenia i warsztaty. Sami angażują się również w wiele projektów i przedsięwzięć propagujących zdrowy styl życia. Teraz poszliśmy krok dalej. AED szkoleniowe, które jest już w naszej szkole, to urządzenie bliźniacze do prawdziwego defibrylatora. Chcemy, by korzystać z niego nauczył się każdy uczeń Mickiewicza, nie tylko z klasy ratownictwa medycznego. Dzięki temu w krytycznej sytuacji będą potrafili go użyć – dodaje wicedyrektor Załęczna.

 

AP

 

Lekcje z użyciem AED szkoleniowego prowadzone będą w każdej klasie III LOLekcje z użyciem AED szkoleniowego prowadzone będą w każdej klasie III LO