Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaW trosce o bezpieczną drogę do szkoły

W trosce o bezpieczną drogę do szkoły

Kontrole bezpieczeństwa okolic szkół i przedszkoli odbywają się każdego rokuKontrole bezpieczeństwa okolic szkół i przedszkoli odbywają się każdego roku

 

Pracownicy magistratu wraz ze strażą miejską oraz policją sprawdzili otoczenie szkół i przedszkoli pod kątem ich bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwracali na oznakowanie, stan techniczny znaków drogowych oraz infrastrukturę i ogrodzenia. Wszystko po to, by 1 września uczniowie mogli bezpiecznie dotrzeć na lekcje.

 

 

Do końca wakacji zostało jeszcze kilka tygodni, ale przygotowania do nowego roku szkolnego są mocno zaawansowane. Obejmują one szereg rutynowych czynności, które przeprowadzane są każdego roku. Mowa m.in. o zatwierdzeniu stopnia organizacyjnego, remontach i naprawach w salach lekcyjnych, przeglądach budowlanych oraz kontroli bezpiecznych i higienicznych warunków nauczania w placówkach, ale nie tylko. Pracownicy Wydziałów Oświaty oraz Inżynierii i Ochrony Środowiska, strażnicy miejscy oraz policja przeprowadzili kontrole okolic szkół. – Sprawdzamy m.in., czy w szkole lub przedszkolu opracowane są plany ewakuacji, czy poręcze schodów są odpowiednio zabezpieczone, czy ogrodzenia są pełne i nieuszkodzone oraz czy wyjścia ze szkół na ulice są prawidłowo oznakowane. Wszystko po to, by wraz z pierwszym dzwonkiem nasze placówki były gotowe na powrót dzieci i młodzieży – mówi dyrektor Wydziału Oświaty w bełchatowskim magistracie Elwira Antońska.

 

Z przeprowadzonego kontrolnego objazdu wynika, że w pobliżu miejskich szkół i przedszkoli jest bezpiecznie. Stwierdzone drobne usterki w ciągu najbliższych dni zostaną usunięte. – Już niedługo ruch w okolicach szkół będzie naprawdę duży. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby już dziś zadbać o sprawną, a przede wszystkim pewną i niezagrażającą dzieciom drogę do szkoły. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, z początkiem września zwiększymy ilość naszych patroli. Będziemy zwracać szczególną uwagę, czy dzieci, idąc do szkół lub z nich wracając, przechodzą w wyznaczonych do tego miejscach, czy nie przebiegają przez ulicę i nie wchodzą na pasy na czerwonym świetle. Przez pierwsze dwa, trzy tygodnie września to będzie dla nas priorytet – podkreśla komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej Piotr Barasiński.

 

Funkcjonariusze będą także przypominać o zasadach obowiązujących na zatokach postojowych K+R „Pocałuj i jedź” przy SP 1, SP 13 i SP 4. Można tam parkować tylko na chwilę. Zatoczka jest bowiem po to, aby uczniowie mogli swobodnie i bezpiecznie wysiąść z samochodu i pójść do szkoły. Strażnicy będą też upominać kierowców, którzy parkują w niedozwolonych miejscach i utrudniają ruch w pobliżu tych placówek i stwarzają niebezpieczeństwo dla dzieci.

 

– Kierowcom przypominamy o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych. Wyrobienie tego nawyku to praca domowa zarówno dla starszych, jak i młodszych podróżujących. Pamiętajmy o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, zwracajmy uwagę na znaki – dodaje komendant Barasiński.

AP