Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościWażna akcja zdrowotna z okazji Dnia Mamy

Ważna akcja zdrowotna z okazji Dnia Mamy

Ważna akcja zdrowotna z okazji Dnia Mamy
Bełchatowskie Amazonki prowadzą szereg akcji profilaktycznych związanych z rakiem piersi
Dzień Mamy coraz bliżej. Z tej okazji w całej Polsce prowadzone będą akcje edukacyjne „Badamy nie tylko mamy”. W naszym mieście jej organizacją zajmuje się Bełchatowskie Stowarzyszenie Amazonki. Będzie można dowiedzieć się więcej na temat raka piersi, a także nauczyć techniki samobadania.

Jest wiele sposobów na świętowanie i podziękowanie mamom za ich miłość oraz wsparcie. Najlepszym prezentem, jaki możemy im podarować, jest okazanie troski – także o ich zdrowie. Dlatego też już po raz kolejny w całym kraju pod koniec maja odbywać się będą akcje, które mają przypomnieć Polkom o tym, jak ważne są regularne badania. Chodzi także o to, by zwiększać wiedzę pań na temat raka piersi.

O tym, jak ważna jest profilaktyka, przekonywać będą także bełchatowskie Amazonki. Będą zachęcać do rozmów na temat potrzeby badań i zadawania pytań nurtujących kobiety w obszarze chorób onkologicznych. Jak mówi pani Elżbieta Kęsy, chodzi o to, by nauczyć inne kobiety jak zapobiegać chorobie i jak wcześnie ją rozpoznać. – Mamy fantomy, na których pokażemy krok po kroku, jak trzeba badać piersi. Poza tym będzie można wziąć ulotki czy inne materiały. Bełchatowianki znajdą w nich podstawowe informacje na temat nowotworów piersi – mówi pani Elżbieta.

Adresatkami akcji „Badamy nie tylko mamy” są wszystkie panie – mamy, córki, babcie i wnuczki. Bo jak podkreślają Amazonki, rak piersi dotyka kobiety w każdym wieku. – Najczęściej są to panie po 50. roku życie, ale choruje coraz więcej młodych kobiet. Ja sama, choć byłam pod stałą kontrolą lekarza i regularnie się badałam, to zachorowałam. Dlatego też zawsze podkreślam, że musimy być bardzo czujne. Bo jeśli wcześnie wykryjemy zmianę w piersi, rosną szanse na pełne wyleczenie – dodaje pani Elżbieta Kęsy.

Ważna akcja zdrowotna z okazji Dnia Mamy

Bełchatowska odsłona ogólnopolskiej akcji odbędzie się w sobotę 25 maja w galerii „Bawełnianka”. Amazonki będą czekać na panie między godz. 12:00 a 14:00.

Jednocześnie prowadzona jest akcja w mediach społecznościowych. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne. Potem na swój profil należy dodać zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, a sam post uzupełnić konkretnymi hasztagami: #badamynietylkomamy, #rozoweusta. Potem już tylko trzeba zaprosić do dołączenia bliską nam kobietę. Organizatorki liczą, że te działania zmobilizują panie do regularnych badań. Co za tym idzie, pomogą także uratować nie jedno zdrowie i życie.

AP

Plakat dot. akcji "Badamy nie tylko mamy"