Wielu sprzedających towary i świadczących usługi, ma obowiązek prowadzenia ewidencji na kasach rejestrujących. Niestety niektórzy nie robią tego. Są również tacy, którzy, mimo że mają taką kasę, nie rejestrują wszystkich transakcji, chociaż powinni to robić za każdym razem.
Przedsiębiorca, który nie wydaje paragonów fiskalnych, pobiera od kupujących należny VAT, ale nie wykazuje go w ewidencji i zabiera do własnej kieszeni. W ten sposób zaburza uczciwą konkurencję. Działając w „szarej strefie” nieuczciwie konkuruje z przedsiębiorcami, którzy rzetelnie rozliczają się z podatków, m.in. przez wydawanie paragonów fiskalnych. Wydawania paragonu to zatem dowód na uczciwe prowadzenie obrotu gospodarczego.
Jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon fiskalny?
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:
- numer NIP, nazwa i adres punktu sprzedaży,
- napis „PARAGON FISKALNY”,
- centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.
Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny jest potwierdzeniem, że podatek trafia do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy. Gdy zamiast paragonu fiskalnego otrzymujemy np. rachunek kelnerski, lub inny dokument (z wyjątkiem faktury), istnieje duże prawdopodobieństwo, że podatek, chociaż zapłacony przez klienta, trafi bezpośrednio do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.
Weź paragon i kontroluj swoje wydatki
Branie paragonu to prosty sposób na kontrolowanie swoich wydatków. Paragon umożliwia śledzenie, ile dokładnie wydaliśmy, co jest kluczowe dla prowadzenia domowego budżetu. Dzięki zbieraniu paragonów możemy łatwo sprawdzić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i gdzie możemy zaoszczędzić. Ponadto, paragon jest dowodem zakupu w przypadku reklamacji lub zwrotu towaru. Regularne zbieranie paragonów pomaga więc nie tylko w lepszym zarządzaniu finansami, podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych, ale również w dbaniu o swoje prawa konsumenckie.
Pobierz bezpłatną aplikację e-Paragony
Bezpłatna aplikacja e-Paragony daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i anonimowe, a jednocześnie bardzo pomocne. Pomaga segregować paragony ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można przeglądać swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony.