Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaWieczór wspomnień o Bogusławie Dziedzicu

Wieczór wspomnień o Bogusławie Dziedzicu

Marek Tokarek, obecny dyrektor Muzeum Regionalnego, prezentuje autoportret pierwszego dyrektor placówki - Bogusława DziedzicaMarek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, prezentuje autoportret pierwszego dyrektora placówki – Bogusława Dziedzica

 

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Bogusława Dziedzica, pierwszego dyrektora Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Z tej okazji prezydent Mariola Czechowska zaprasza na wieczór poświęcony jego pamięci „Pro memoria”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 19 maja. Początek o godz. 18:00.

 

Z wykształcenia politolog i muzealnik, z zamiłowania – artysta, a ponadto działacz społeczny i były radny Rady Miejskiej. Bogusław Dziedzic przez kilkadziesiąt lat z zaangażowaniem i ogromną energią szerzył lokalną historię i kulturę. W latach 1981-1991 przewodniczył Bełchatowskiemu Klubowi Twórców Kultury przy Miejskim Ośrodku Kultury. Od 1991 roku działał w Stowarzyszeniu Przyjaciół Bełchatowa, a w latach 1997-2003 pełnił funkcję jego prezesa. Jego wielkim marzeniem było utworzenie w Bełchatowie Muzeum Regionalnego. – Chciał uczynić muzeum takim „genius loci” promieniującym na okolicę kulturą i wydarzeniami dla mieszkańców. W latach 90. przy współpracy z ówczesnymi władzami samorządowymi zaczął zbierać pierwsze eksponaty. Pierwsza siedziba mieściła się w budynku dawnego Strzelca przy ul. 1 Maja, a później stoczył batalię o przejęcie dworu Hellwigów, bo plany na jego zagospodarowanie były różne – biblioteka, Młodzieżowy Dom Kultury – wspomina obecny dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie Marek Tokarek.

Placówka formalnie rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, a Bogusław Dziedzic został jej dyrektorem i pełnił tę funkcję do 2003 roku. Od samego początku muzeum nie było tylko miejscem, w którym zwiedzano eksponaty. Organizowano tam koncerty, konkursy, wystawy, spotkania z ludźmi kultury, filmu i sztuki. Poza tym odbywały się spotkania autorskie, wieczory poetyckie.

20 maja minie dokładnie 20 lat od śmierci Bogusława Dziedzica. By uczcić jego pamięć i zasługi w Muzeum Regionalnym odbędzie się „Wieczór wspomnień”. Do udziału w spotkaniu prezydent Mariola Czechowska zaprasza wszystkich, którzy znali Bogusława Dziedzica, mieli okazję z nim współpracować i będą chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami. – Na wieczorze będzie rodzina, znajomi i przyjaciele, samorządowcy. Dodatkowo zaprezentujemy prace Bogusława Dziedzica, którego wielką pasją, oprócz historii naszego miasta, była sztuka. Malował obrazy, grał na skrzypcach, rzeźbił. Wszyscy zapamiętaliśmy go jako niezwykle wrażliwą, artystyczną duszę – dodaje dyrektor Marek Tokarek.

Wieczór „Pro memoria” poświęcony Bogusławowi Dziedzicowi odbędzie się w Muzeum Regionalnym w najbliższy piątek, 19 maja. Początek spotkania o godz. 18:00.

 

AP

 

Bogusław Dziedzic był dyrektorem Muzeum Regionalnego w latach 1995 - 2003Bogusław Dziedzic był dyrektorem Muzeum Regionalnego w latach 1995 – 2003

 

Plakat dot. wieczoru wspomnień o Bogusławie DziedzicuPlakat dot. wieczoru wspomnień o Bogusławie Dziedzicu