Prezydent Marek Chrzanowski namawiał do debaty na temat wykorzystania przez Powiatowy Urząd Pracy środków na aktywizację zawodową bezrobotnych bełchatowianek.
„Coraz więcej kobiet w naszym mieście i powiecie nie ma pracy. Trzeba reagować” – podkreślał prezydent. Efekty jego inicjatywy już są widoczne. Zwołana została specjalna Powiatowa Rada Zatrudnienia, do udziału w której zaproszono włodarzy wszystkich gmin w Powiecie Bełchatowskim. Dyskusja przyniosła owoce. „Najważniejszy jest dla mnie fakt, że zgodziliśmy się co do jednego – faktyczne bezrobocie jest wyższe niż to wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy. Wiele osób rezygnuje, bo nie widzi szansy w kontakcie z PUP na pozyskanie pracy. Trzeba to zmienić, zwłaszcza w kontekście bezrobotnych kobiet, które często zrezygnowały z pracy z przyczyn rodzinnych decydując się na urodzenie i wychowanie dzieci. One powinny być otoczone szczególnym wsparciem! Kobiety muszą mieć świadomość, że ich pozostawanie bez pracy jest stanem przejściowym” – podkreśla prezydent Marek Chrzanowski.
Prezydent ma świadomość, że PUP swoimi działaniami nie jest w stanie zlikwidować bezrobocia, dlatego – jego zdaniem – należy zbudować wspólny front. „Jeśli stworzymy połączoną ofertę miasta i PUP wobec potencjalnych pracodawców tak, by ci widzieli w nas partnera, który wspiera ich działania przy zatrudnianiu kobiet, z pewnością będziemy mieć satysfakcjonujące wszystkich efekty” – dodał prezydent. – „Musimy uatrakcyjnić naszą propozycję wobec przedsiębiorcy, który zatrudni kobiety, umożliwiając mu minimalizowanie kosztów ich pracy”. Prezydent informuje, że jego służby już pracują nad propozycjami zwolnień w podatku od nieruchomości w zamian za tworzenie nowych miejsc pracy dla kobiet.
O efektach spotkania Powiatowej Rady Zatrudnienia mówi też jej szef, wicestarosta bełchatowski Marek Jasiński:
1. Przyjęliśmy niemal z aplauzem projekt uruchomienia w ZSP nr 3 nowego kierunku kształcenia technika urządzeń energetyki odnawialnej – idziemy z duchem czasu i chcemy w naszym dynamicznym regionie utworzyć kierunek, który idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy;
2. Powołamy roboczy zespół do opracowania programu specjalnego, który pozwoliłby ściśle współpracować z przedsiębiorcami tworzącymi nowe miejsca pracy;
3. Ustaliliśmy program szkoleń grupowych – w tym punkcie było sporo dyskusji, nie wszystkie propozycje PUP spotkały się z aprobatą; na uwagę zasługuje propozycja dwóch programów specjalnych – jeden byłby skierowany do absolwentów kierunków ekonomicznych, drugi do kobiet, które powracają na rynek pracy.
Autor: BK-P
b.kwiecinska@um.belchatow.pl
Zamieściła: AD-A