Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościWspominaliśmy ks. Popiełuszkę, kapelana "Solidarności"

Wspominaliśmy ks. Popiełuszkę, kapelana „Solidarności”

Uroczystości poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
Pod tablicą upamiętniająca bł. ks. Popiełuszkę kwiaty złożył m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański
Bełchatowianie wspominali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Uroczystość odbyła się w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy i tradycyjnie towarzyszyła obchodzonym właśnie Bełchatowskim Dniom Papieskim.

19 października minęło 39 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą różańcową. Później mieszkańcy, delegacje związków, instytucji, a także wiceprezydent Łukasz Politański wraz z innymi samorządowcami złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Chwilę później w parafii NMP Nieustającej Pomocy rozpoczęła się msza św.. Przewodniczył jej i wygłosił kazanie bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Witając zgromadzonych na liturgii proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy ks. Mariusz Kuligowski powiedział: – Ten, którego dziś na nowo odczytujemy także był prześladowany. Był tym, którego chciano złapać na słowie, aby mu to słowo zarzucić. A jednak stal się tym, który ocalił prawdę i dał świadectwo wartościom najważniejszym. Zachęcam do wspólnej modlitwy w intencji ludzi pracy i intencji całej naszej Ojczyzny – mówił ks. Mariusz Kuligowski.

Bp Marczak o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

– Także dzisiaj błogosławiony ksiądz Jerzy jest dla nas prorokiem, który w imieniu Boga domaga się od nas życia w prawdzie. Bo także i w naszych czasach prawda jest poddawana próbie. Żeby nie powiedzieć wprost, że prawda jest zwalczana, czy wypaczana, a na pewno jest poddawana relatywizmowi. Każdy, kto szuka prawdy w swoim życiu, kto chce żyć prawdą, kto chce głosić prawdę, rozpoczyna bardzo trudną drogę do tego, aby żyć jako świadek – świadek prawdy – mówił w homilii bp Marek Marczak. – Powinniśmy nieostatnie przypominać, że chrześcijanin to świadek i męczennik – czy tego chce czy nie. Chrześcijanin jest świadkiem – bo zawsze daje świadectwo, albo anty świadectwo. Daje świadectwo swoim zżyciem, to świadectwo buduje, albo rujnuje, zachęca lub zniechęca, dodaje siły albo odbiera siły – zaznaczał bp Marek Marczak.

Bł. ks. Popiełuszko kapelanem „Solidarności”

Wiele osób uznaje księdza Jerzego Popiełuszkę za duszpasterza robotników. Jednym słowem był kapelanem związanym z „Solidarnością”. Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Stał się obrońcą życia i praw człowieka. Nawiązał liczne kontakty z opozycjonistami, w jego mieszkaniu spotykali się ludzie z różnych środowisk: między innymi robotnicy, inteligencja, artyści. Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy. Kiedy wracał do Warszawy, po nabożeństwie odprawionym w Bydgoszczy, został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Było to 19 października 1984 roku. Wkrótce po śmierci, ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. Za pontyfikatu Jana Pawła II, w 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki. W 2010 papież Benedykt XVI zakończył ten proces wyniesieniem ks. Popiełuszkę na ołtarze.

22 października ostatnie wydarzenia Bełchatowskich Dni Papieskich

Uroczystości ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki tradycyjnie towarzyszą Bełchatowskim Dniom Papieskim. Kolejne, a zarazem ostatnie już wydarzenia prezydent Mariola Czechowska wraz z parafiami dekanatu bełchatowskiego zaplanowała na najbliższą niedzielę, 22 października. Kościół katolicki poświęca ten dzień właśnie św. Janowi Pawłowi II. Od godz. 8:00 przed parafią farną (ul. Kościuszki) staną cukiernicze stoiska. Będzie można zakupić na nich papieskie kremówki, które co roku cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Natomiast o godz. 11:45 bełchatowianie spotkają się przy pomniku Jana Pawła II. Delegacje złożą tam kwiaty. Kwadrans później, o godz. 12:00 w parafii farnej duszpasterze odprawią mszę św. w intencji mieszkańców Bełchatowa. Do udziału w tych obchodach organizatorzy zapraszają też poczty sztandarowe szkół, związków, instytucji. Na wieczór zaś, na godz. 19:00, prezydent Mariola Czechowska wspólnie z bełchatowskimi parafiami zaprasza na koncert pamięci św. Jan Pawła II. Papieskie piosenki, a także wiele innych znanych religijnych pieśni zaśpiewa Chór Kantylenka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie.

ADA