Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa
Strona głównaNewsKulturaWybitny polski pianista Paweł Kowalski zagra w Bełchatowie

Wybitny polski pianista Paweł Kowalski zagra w Bełchatowie

Paweł Kowalski to jeden z najbardziej uznanych polskich pianistów, komentator Konursu Chopinowskiego; fot. Bartosz Szust
Cała Polska gra Chopina, w Bełchatowie też zabrzmi jego muzyka. W naszym mieście wystąpi bowiem wybitny polski pianista i komentator Konkursu Chopinowskiego – Paweł Kowalski. Warto więc zarezerwować sobie czas i 21 grudnia na żywo posłuchać wirtuoza fortepianu.

Paweł Kowalski to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Studiował w Kolonii, Warszawie i w Vancouver dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach.

Jego repertuar jest niezwykle bogaty – od Mozarta, do Kilara i Góreckiego. Wykonuje muzykę kameralną, filmową, jazzową, a także ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę. Warto także nadmienić, że pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Co więcej, zagrał go w Warszawie pod dyrekcją samego kompozytora.

Wybitny polski pianista Paweł Kowalski zagra w Bełchatowie

Szczególne miejsce w recitalach Pawła Kowalskiego zajmują zaś utwory Fryderyka Chopina. Dlatego też nie dziwi, że podczas recitalu w Bełchatowie, wykona ich kilkanaście. Usłyszymy zatem między innymi Etiudę c-moll op 10 nr 12 („Rewolucyjną”), Balladę g-moll op. 23, cztery mazurki, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 czy Walca Des-dur op. 64 nr 1 („Minutowego”). Szczegóły programu recitalu „Od Chopina do muzyki filmowej. Paderewski, Chopin, Maksymiuk, Kilar, Komeda” przedstawiamy natomiast poniżej.

  • Ignacy Jan Paderewski
    Nokturn B-dur op. 16 nr 4
  • Fryderyk Chopin
    Nokturn cis-moll op posth. Lento con gran espressione
    Ballada g-moll op. 23
    Andante spianato i Wielki Polonez Es dur op. 22
    Walc a-moll (odnaleziony w Morgan Librery and Museum na Manhattanie w październiku 2024)
  • Jerzy Maksymiuk
    Walc (piąta wariacja z Koncertu fortepianowego 2024)
  • Fryderyk Chopin
    Walc cis-moll op. 64 nr 2
  • Wojciech Kilar
    Walc do filmu Ziemia obiecana (reż. Andrzej Wajda)
  • Fryderyk Chopin
    Walc Des-dur op. 64 nr 1 (Walc minutowy
    Mazurek B-dur op. 7 nr 1
    Mazurek f-moll op. 7 nr 3Mazurek e-moll op. 41 nr 2
    Mazurek cis-moll op. 63 nr 3
  • Wojciech Kilar
    Smuga cienia ( muzyka do filmu Andrzeja Wajdy)
    Przypadek ( muzyka do filmu Krzysztofa Kieślowskiego)
    Śmierć i dziewczyna ( muzyka do filmu Romana Polańskiego)
  • Krzysztof Komeda
    Sleep safe and warm z Rosemary’s baby (muzyka do filmu Romana Polańskiego)
  • Ignacy Jan Paderewski
    Menuet G-dur op. 14 nr 1
  • Fryderyk Chopin
    Etiuda c-moll op. 10 nr 12 Rewolucyjna
    Wielki Polonez As-dur op. 53

Paweł Kowalski, wybitny polski pianista i komentator Konkursu Chopinowskiego, wystąpi w Bełchatowie 21 grudnia. Jego recital w Gigantach Mocy rozpocznie się o godz. 17:00. Bilety w cenie 50 zł można kupić w kasach Miejskiego Centrum Kultury oraz online na stronie bilety.mckbelchatow.pl.