Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościWybory samorządowe 2024. Najważniejsze informacje

Wybory samorządowe 2024. Najważniejsze informacje

Wybory samorządowe 2024. Najważniejsze informacje
Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00; fot. archiwum
W najbliższą niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Bełchatowianie będą wybierać prezydenta miasta, a także radnych miejskich, powiatowych oraz swoich przedstawicieli w sejmiku wojewódzkim. W mieście działać będzie 28 lokali wyborczych, które będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

W Bełchatowie uprawnionych do głosowania jest 42 tys. 304 mieszkańców (stan na 4 kwietnia). Zgodnie z Kodeksem wyborczym głosować mogą pełnoletni obywatele Polski, posiadający aktywne prawo wyborcze oraz mieszkający na stałe w naszym mieście.

Wybory samorządowe 2024. Najważniejsze informacje

W Bełchatowie pracować będzie 28 Obwodowych Komisji Wyborczych. Tak, jak w latach poprzednich rozlokowane będą one w miejskich szkołach, przedszkolach, a także w Urzędzie Miasta przy ul. Czyżewskiego 7, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Miejskim Centrum Kultury. Utworzone będą również dwa odrębne lokale wyborcze – w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II oraz Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2. Zwyczajowo w weekendy te placówki są nieczynne. Zdarza się więc, że w tych dniach mieszkańcy zostawiają swoje auta np. przy wjazdach czy furtkach wejściowych do budynku. Gorąco prosimy, aby mieć na uwadze, że w najbliższą niedzielę – przez wzgląd na wybory – ze wspomnianych wejść korzystać będą wyborcy. Wjazdy będą również potrzebne m.in. do dostarczenia kart wyborczych. Dlatego prosimy, aby nie zastawiać wjazdów i wejść do siedzib budynków.

Pełną listę i adresy wszystkich komisji można znaleźć na naszej stronie. Wystarczy kliknąć w baner „Wybory Samorządowe 2024”. Numer obwodu, siedzibę OKW można sprawdzić także za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl. Usługa ta jest również dostępna w aplikacji mObywatel.

W tegorocznych wyborach samorządowych 2024 każdy głosujący bełchatowianin otrzyma cztery karty do głosowania:

  • pierwszą z listą kandydatów na prezydenta miasta,
  • drugą z listą kandydatów do rady miejskiej,
  • trzecią z listą kandydatów do rady powiatu,
  • czwartą z listą kandydatów do sejmiku województwa łódzkiego.

Jak głosować?

By przystąpić do głosowania należy w niedzielę 7 kwietnia między godz. 7:00 a 21:00 przyjść do przypisanego lokalu wyborczego. Co ważne, trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport, legitymację studencką). Może być to także mDowód w aplikacji mObywatel. Bez dokumentu tożsamości nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Po sprawdzeniu i podpisaniu się na liście wyborców otrzymamy od członka komisji cztery karty do głosowania.

Pamiętajmy, że jedna karta to jeden głos. Ważne jest, by przy nazwisku wybranego kandydata – zarówno na prezydenta miasta, jak i radnych rady miejskiej, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego – z lewej strony postawić znak „X”. Jeśli taki znak postawimy przy więcej niż jednym kandydacie, wówczas głos będzie nieważny.

Trzeba pamiętać, aby dwie linie przecięły się w obrębie kratki. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Pamiętajmy także, że cisza wyborcza rozpocznie się 24 godziny przed dniem głosowania i potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych. W tym roku zakaz prowadzenia agitacji wyborczej obowiązuje więc od północy w piątek 5 kwietnia do godz. 21:00 w niedzielę 7 kwietnia.