Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaWystartowały egzaminy ósmoklasistów

Wystartowały egzaminy ósmoklasistów

Na zdjęciu uczniowie siedzący przy ławkach Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 tuż przed egzaminem z jezyka polskiego

 

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych rozpoczęli egzaminacyjny maraton. W Bełchatowie przystąpiło do niego ponad 700 ósmoklasistów. Na pierwszy ogień poszedł język polski, w następnych dniach zmierzą się oni z matematyką oraz językiem obcym.

 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie ma progu zdawalności, jednak jego wynik brany jest pod uwagę podczas rekrutacji do wybranej przez ucznia szkoły ponadpodstawowej. Tegoroczny egzamin rozpoczął się we wtorek, 24 maja. Punktualnie o godz. 9:00 arkusze z języka polskiego otrzymało ponad 740 uczniów najstarszych klas miejskich podstawówek, a wśród nich jeden uczeń z Ukrainy. Jak sami przyznają, przed egzaminem czuli lekki stres. – Ogólnie jestem nastawiona bardzo pozytywnie, nie boję się. Bardziej jestem podekscytowana niż zestresowana – powiedziała tuż przed egzaminem Zosia ze Szkoły Podstawowej nr 13. – Przygotowań było sporo. Jeszcze wczoraj powtarzałam wszystkie lektury, a szczególnie te, które były obstawiane, że mogą się pojawić np. „Kamienie na szaniec”, „Reduta Ordona”, „Balladyna”. Najmniej stresuję się testem z języka angielskiego, najbardziej zaś z matematyki – mówiła Zosia.

 

Jak podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13, Urszula Dudek-Nitecka, uczniowie są dobrze przygotowani do swojego pierwszego, tak poważnego, egzaminu. – Uczniowie są lekko zdenerwowani, nie ma się co dziwić. Każdy egzamin przynosi takie emocje. Myślę, że najgorsza jest ta niepewność, loteria, co akurat będzie, jaki temat się trafi czy będzie rozprawka do napisania czy opowiadanie. Są zdeterminowani i myślę, że dobrze przygotowani. Mocno w nich wierzę – powiedziała Urszula Dudek-Nitecka, dyrektor SP nr 13.

 

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. Oprócz języka polskiego, uczniowie sprawdzą jeszcze swoją wiedzę z matematyki (w środę, 25 maja) oraz języka obcego nowożytnego (w czwartek, 26 maja). Jeśli chodzi o język obcych, uczniowie mogli wybrać jeden spośród: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego. Podobnie jak w latach poprzednich, największą popularnością wśród bełchatowskich ósmoklasistów cieszył się język angielski. Wyniki egzaminu poznamy 1 lipca.

 

AP

 

Na zdjęciu uczniowie w ławkach W miejskich szkołach egzamin ósmoklasisty pisało ponad 700 osób