Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaWystawa malarstwa Małgorzaty Rynarzewskiej

Wystawa malarstwa Małgorzaty Rynarzewskiej

Jeden z obrazów Małgorzaty RynarzewskiejKolor, przestrzeń i materia to jedne z licznych fascynacji Małgorzaty Rynarzewskiej

 

Kobieta, przyroda i bursztyn to główne tematy obrazów Małgorzaty Rynarzewskiej, które zostaną wyeksponowane w Galerii MCK Bełchatów. Wystawa zatytułowana „Dotyk”, do obejrzenia której zapraszamy, będzie dostępna od 7 do 30 kwietnia.

Obrazy Małgorzaty Rynarzewskiej to „napięcie i cisza, równowaga między krzykiem a szeptem, to dopełnienie i poszerzenie świata teatru, który jest jej tak bardzo bliski”. Jej sposób postrzegania twórczości, w piękny sposób oddają słowa: „W malarstwie poszukuję tego, co nie przemija, stąd tematy kobieta, bursztyn – świat rządzony nieprzekraczalnymi i zarazem poznawalnymi prawami to archetyp Dzikiej Kobiety i Dzikiej Przyrody – erupcja piękna sprzed wieków, harmonii i wyciszenia, prawdy o mnie samej, która bezpośrednio dotyka moich uczuć, to rozmowa każdego dnia wciąż od nowa ze sobą i widzem o trudnej miłości trudnego świata. Moje malarstwo to próba zdefiniowania tego co nie poddaje się żadnym definicjom, co niewidzialne ale jak najbardziej realne. Potrzebujemy piękna, potrzebujemy muzyki, poezji, malarstwa, potrzebujemy otwarcia i potrzebujemy koloru i jeśli choć małą cząstkę tego mogłam przekazać to czuję się szczęśliwa”. Małgorzata Rynarzewska zajmuje się malarstwem, przede wszystkim olejnym, scenografią, konserwacją zabytków, architekturą wnętrz i terenów zielonych, wystawiennictwem, edukacją dzieci i młodzieży, a także prowadzi zajęcia malarskie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Posiada dyplom nauczyciela sztuki życia Vedic Art.

 

Studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A. Oleksyn oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży – i za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum, Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, również dzieci upośledzonych, a także na Uniwersytecie III wieku. Jej autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód „Edukacja Globalna przez sztukę”. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Prowadziła zajęcia z koloroterapii w Ośrodku dla osób z porażeniem mózgowym po urazach i udarach mózgu CEREBRUM. Ale jej największą pasją jest malarstwo. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Bursztynowa planeta JANTAR” mającego za cel ochronę, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego, poprzez organizacje wystaw prac plastycznych inspirowanych bursztynem w ramach programu „Bursztynowa Planeta JANTAR inspiruje artystów” oraz uczestnictwa w targach i konferencjach bursztynniczych. Jest członkiem stowarzyszenia „Wiedza, Kultura, Pomoc”.

 

Małgorzata Rynarzewska o sobie:

 

„Projekt? Zawsze robię go po raz pierwszy.
Plan? Niedostępny, dopiero po czasie zaczyna czarować swoim bogactwem…
Mieszkanie? Esencja prostoty bez jakichkolwiek zbytecznych sprzętów. Wszystko w miękkich kolorach jak malowidła Zurbarana.
Ogród? Obsadzony cudownymi roślinami jak lawenda, drobne róże, sosny, bergenie i inne popularne rośliny.
Wybór? Pozwala zrozumieć innych, różne aspekty naszego charakteru, przekonań…
Kradzież pomysłów? Spontaniczna reklama, a piractwo – pocieszający aspekt sukcesu.
Proces pracy? Zupełnie inny niż to co znam.
Praca? Była dla mnie zawsze jak narkotyk. Nie mogę zrozumieć, że mężczyźni oczekują od kobiet wdzięczności za ofiarowanie im życia w bezczynności i to życia zależnego od mężczyzny – jest w tym coś upokarzającego.
Sztuka? Trochę jest jej w każdym z nas. Mieni się tym wszystkim czym jest i czym nie jest.
Moda? To wiatr, który wieje w nowym stylu; czuje się, że nadchodzi, czuje się jego zapach, to idee, sposób życia ,to co się dzieje…
Ukryć coś? To podkreślić to jeszcze bardziej. To pretekst by dotknąć czegoś pierwotnego.
Jung powiedział, że ten kto mówi za pomocą praobrazów, ten mówi tysiącem głosów.
Słowa te dodają mi sił, inspirują mnie. Widzę w nich sens malarstwa…”

 

Artystka bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Malarskich jak również w Triennale Tkaniny w Kowarach. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i zagranicą – Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria, Stany Zjednoczone.

 

Obraz zatytułowany "Złoty ptak"Obraz zatytułowany „Złoty ptak”

 

Plakat promujący wystawę malarstwa "Dotyk"Plakat promujący wystawę malarstwa „Dotyk”