Karta Dużej Rodziny działa od dwudziestu lat. Program na ma celu wsparcie rodzin wielodzietnych, czyli posiadających trójkę bądź więcej pociech. Przy takiej liczbie dzieci wydatki mnożą się bez przerwy, więc cenna jest każda zniżka czy ulga. Karta Dużej Rodziny daje obszerną listę takich udogodnień. Dzięki nim posiadacze karty mogą znacząco zmniejszyć swoje codzienne wydatki. Co ważne, zniżki jakie oferuje KDR, działają niezależnie od innych promocji. Oznacza to, że w niektórych sklepach podczas jednych zakupów może skorzystać z Karty Dużej Rodziny, a dodatkowo wykorzystać kody rabatowe.
Z Kartą Dużej Rodziny skorzystasz ze zniżek i rabatów
Partnerzy KDR zazwyczaj udzielają 10 proc., choć zdarza się też większy upust na produkty czy usługi. A te są przeróżne. Można zapłacić mniej za zakupy i wycieczki w wybranych biurach podróży. Taniej wyjdą też przejazd pociągiem (nawet o 49 proc.) i przelot samolotem (PLL LOT). Poza tym posiadacze karty mniej zapłacą za wyrobienie paszportu, wizytę w niektórych salonach fryzjerskich. Taniej też można zatankować paliwo, zapłacić za prąd czy wizytę u dentysty. Tańsze – a nawet bezpłatne – jest też wejście do wielu instytucji kulturalnych czy parków narodowych. Lista zniżek jest zresztą znacznie dłuższa i wciąż zmieniana. Aktualną listę partnerów znaleźć można na rządowej stronie empatia.mpips.gov.pl.
Kto może otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek i miejsce zamieszkania. Prawo to przysługuje także małżonkowi tego rodzica. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka. Program obejmuje również dzieci do 18. roku życia, a w przypadku studentów (także pracujących) – osoby do 25. roku życia. Program uwzględnia także dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności bez ograniczeń wiekowych. Warunkiem koniecznym jest posiadanie w rodzinie co najmniej trójki dzieci.
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Mieszkańcy Bełchatowa mogą to zrobić w Wydziale Spraw Społecznych urzędy miasta przy ul. Kościuszki 1 (III piętro, pok. Nr 410 – 412). Istnieje także możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem internetowej Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).
Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na miejskiej stronie w zakładce: Dla mieszkańca / Rodzina / Karta Dużej Rodziny. Tam również znajdują się wniosku do wydruku. Do ich wypełnienia potrzebne będą dane takie jak: imię, nazwisko, nr PESEL oraz adres miejsca zamieszkania rodziców oraz dzieci. Wydanie karty jest bezpłatne, a karta wydawana jest w dwóch formach: tradycyjnej i elektronicznej.