Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaZ przyrodą za pan brat w nowej ekopracowni "Piątki"

Z przyrodą za pan brat w nowej ekopracowni „Piątki”

Z przyrodą za pan brat w nowej ekopracowni w „Piątce”
Uroczyste otwarcie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się 5 czerwca
Uczniowie „Piątki” będą mieć jeszcze bardziej zielone lekcje. A to za sprawą nowej ekopracowni. W zakątku dydaktycznym będą rozwijać wiedzę o przyrodzie i środowisku, a także poznawać świat roślin i owadów.

„Bliżej natury” – tak nazywa się ekopracownia, która w środę 5 czerwca uroczyście otworzyła wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak Maszewska. Jak podkreśla wiceprezydent, takie miejsca są niezwykle potrzebne dla edukacji ekologicznej.

– Zielone punkty edukacyjne cieszą nas wszystkich, cieszą uczniów i nauczycieli. Nadają określonego charakteru szkole czy przedszkolu. Pracownie pod chmurką pozwalają dzieciom pracować nie w taki tradycyjny sposób, czyli siedząc w ławkach. Tutaj mogą się ruszać, mogą się nawet wiercić, biegać, skakać i uśmiechać. Każde miejsce, które umożliwia dzieciom energetyczne zachowani, funkcjonowanie zgodnie z ich potrzebami, a także uczenie poprzez zabawę, to zawsze świetny pomysł – mówi wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska.

Podobnego zdania jest Dorota Frączyk z łódzkiego Kuratorium Oświaty. – Takie miejsca są bardzo potrzebne. Jak najczęściej wyciągajmy dzieci z ławek, żeby mogły poznawać tę przyrodę naturalnie. I w tej nowej pracowni będą właśnie miały taką możliwość – dodaje wizytator.

Z przyrodą za pan brat w nowej ekopracowni w „Piątce”

W nowej ekopracowni powstała altana. Jest także ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi dotyczącymi czterech stref: wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej. Ponadto ogródek z ziołami oraz roślinność – od drzew i krzewów po różne gatunki bylin. W punkcie znalazło się także miejsce na karmnik dla ptaków, domek dla owadów oraz budkę lęgową. Uczniowie będą mogli więc być z przyrodą za pan brat.

– Takie punkty dydaktyczne na świeżym powietrzu sprzyjają przyswajaniu wiedzy ekologicznej, poznawaniu tajników przyrody. Dzieci mogą się dowiedzieć co kryje ziemia oraz obserwować różne warunki pogodowe. Naszym założeniem było, aby uczniowie mogli obcować z szeroko pojętą naturą – podsumowuje Agata Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Już wiadomo, że w nowej ekopracowni odbywać się będą różnorodne zajęcia ekologiczne i przyrodnicze. Poza tym lekcje biologii i geografii.

Pracownia pod chmurką powstała dzięki dotacji, którą SP nr 5 pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Mowa o 60 tys. zł. Natomiast miasto na budowę pracowni ekologicznej dołożyło 3,5 tys. zł.

AP

Pracownia ekologiczna pozwoli uczniom "Piątki" być "Bliżej natury"
Pracownia ekologiczna pozwoli uczniom „Piątki” być „Bliżej natury”