– Festiwal Sztuki Jabłka to przede wszystkim promocja tych wielkich zasobów i potencjałów, które drzemią w mieszkańcach Bełchatowa. Dlatego też bazujemy głównie na lokalnych artystach, po to, żebyśmy mogli ich zaprezentować szerszej publiczności i wydobyć te talenty. Za nami trzy festiwalowe dni wypełnione kulturą i sztuką. Myślę, że festiwal to naprawdę ciekawe wydarzenie, podczas którego każdy mógł znaleźć coś dla siebie – podkreśla prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.
Piątek – literatura, malarstwo, muzyka
Wszystko zaczęło się w piątek 20 września. Tego dnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece publicznej odbyło się spotkanie z lokalnymi pisarzami. Gośćmi „Jabłecznika literackiego” były Zuzanna Bielska, Natalia Hałaszkiewicz oraz Kinga Michałowska. Z kolei w Miejskim Centrum Kultury swoje prace zaprezentowała Agnieszka Pasierbska. Jak sama mówi, jej wystawa „Na skrzydłach kolorów życia” to spotkanie obrazu i słowa. Ale nie tylko. – Można powiedzieć, że w swoich pracach odkrywam cząstkę siebie. W tych obrazach są moje emocje, moje myśli. To taki zapis mojego życia z ostatnich czterech lat – zdradza artystka. Piątkowe spotkanie ze sztuką zakończyły trzy muzyczne spotkania. W Gościńcu zagrała formacja Beyond Bedroom, która zaprezentowała autorskie utwory utrzymane w duchu melancholii. Z kolei na scenie letniej Miejskiego Centrum Kultury wystąpili Klaudia Polak, Gaworap, Brbck. To laureaci II Bełchatowskiego Przeglądu Hip-Hopowego „Hip Hop To The Top”. Wieczór zakończyła zaś dyskoteka pod chmurką.
>>> Zobacz fotorelację: Festiwal Sztuki Jabłka – piątek 20 września
Sobotnie kulinaria i muzyka
Sobota 21 września zaczęła się od kulinarnych wrażeń. Uczestnicy warsztatów na placu Wolności 10 odkrywali, jakie potrawy można wyczarować z jabłka. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że miejski Festiwal Sztuki Jabłka włączyło się także kilkunastu bełchatowskich restauracji, które przygotowały specjalne festiwalowe menu. Jak łatwo się domyślić, podstawą serwowanych dań było oczywiście jabłko.
Z kolei w Miejskim Centrum Kultury można było obejrzeć wystawę malarstwa i designu. Autorka prac – Alicja Galewska – to architekt wnętrz Późnym popołudniem zapraszamy na wystawę malarstwa i designu. Jej autorką jest Alicja Galewska – architekt wnętrz i malarka, która projektowanie traktuje jak sztukę użytkową. – To wystawa dla wrażliwych ludzi, którzy widzą fakturę, strukturę, materię. Dla mnie jest ona bardzo bliska, bo jest przepełniona latem i doświadczeniami, które zdobyłam podczas wiosennych warsztatów. Warsztatów, na które miasto wysłało mnie do zaprzyjaźnionego z Bełchatowem Csongrádu. To właśnie tam miałam okazję popracować z papierem czerpanym. I jak widać na wystawie, pokochałam ten papier – tłumaczy artystka.
Oprócz jabłka znakiem rozpoznawczym festiwalu jest dobra muzyka, tak więc w sobotę również jej nie zabrakło. W Przestrzeni wystąpiła Weronika Kępa wraz z Duo Espresso w składzie Katarzyna Jurczyk-Zawada oraz Karolina Czaińska-Kuroń. Dużym zainteresowaniem uczestników festiwalu cieszyło się nieme kino. Tym razem wyświetliliśmy „Alicję w Krainie Czarów z 1915 roku”, a muzyczne tło dla tej niezwykłej historii zagwarantował zespół Valium Coffee, który tworzą Michał Stempczyński – gitara, Mariusz Nawrot – bas oraz Tomasz Kamiński – perkusja.
>>> Zobacz fotogalerię: Festiwal Sztuki Jabłka – sobota 21 września
Niedzielny koncert gongów
Ostatni dzień festiwalu rozpoczęliśmy w Muzeum Regionalnym, gdzie swoje prace zaprezentowały studentki Politechniki Łódzkiej. Wystawie towarzyszył koncert gongów oraz mis tybetańskich. Na koniec wszyscy przenieśli się do pubu Gumbrinus, gdzie swoją twórczość zaprezentowała cała gama uzdolnionych młodych muzyków. Na scenie wystąpili: Viro, Kilka Nocy Poza Domem, Flow, Aetheric, a takżelaureaci II Bełchatowskiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rock To The Top”. Mowa oczywiście o Avalanche, Evergreen oraz formacji Lament.
>>> Zobacz fotogalerię: Festiwal Sztuki Jabłka – niedziela 22 września
Wszystkim artystom dziękujemy za moc kulturalnych wrażeń i emocji, których dostarczyli nam podczas Festiwalu Sztuki Jabłka. Dziękujemy też uczestnikom festiwalowych wydarzeń – dzięki Wam tegoroczny Festiwal na długo pozostanie w naszej pamięci.
Sponsorem i Mecenasem Kultury jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.