Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościZa nami jedenasty Orszak Trzech Króli

Za nami jedenasty Orszak Trzech Króli

 W Orszaku Trzech Króli udział wzięła m.in. prezydent Mariola CzechowskaW Orszaku Trzech Króli udział wzięła m.in. prezydent Mariola Czechowska

 

Trzej Królowie w towarzystwie swoich dworów i tłumów bełchatowian przeszli ulicami naszego miasta w barwnym orszaku. Uliczne jasełka, jak często określa się Orszak Trzech Króli, odbyły się w Bełchatowie już po raz jedenasty. Wydarzenie, podobnie jak w latach poprzednim, patronatem honorowym objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

 

6 stycznia obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Tego dnia w wielu polskich miastach i wsiach organizowane są barwne orszaki, które przypominać mają wiernym, że Chrystus narodzony w Betlejem jest darem dla wszystkich ludów, ras i języków. Taki korowód od jedenastu lat przechodzi także ulicami Bełchatowa.
Uroczystości związane ze świętem rozpoczęła msza św. na os. Dolnośląskim. Po nabożeństwie Trzej Królowie rozpoczęli swoją wędrówkę, by pokłonić się Dzieciątku. Wraz z nimi w drogę za Gwiazdą wyruszyły także tłumy bełchatowian biorących udział w orszaku. W świtach Kacpra, Melchiora i Baltazara uczniowie bełchatowskich szkół, których kolorowe stroje (zielone, czerwone i niebieskie) świadczyły o przynależności do jednego z trzech królewskich dworów. W trakcie orszaku rozdawane były korony i śpiewniki.

 

Uczestnicy barwnego korowodu przeszli ulicami: al. Wyszyńskiego, Lipową, Pileckiego, Rodziny Hellwigów i Kościuszki, by dojść do ogrodów parafialnych kościoła farnego pw. NNMP. Po drodze było także kilka przystanków, na których odegrane zostały jasełkowe sceny: „Zapowiedź Światła: Zwiastowanie”, „Przebudzenie pasterzy: Wstańcie, chodźmy”, „Trzej Mędrcy ze Wschodu: Idziemy za światłem”, „Kolęda dla wracających” oraz „Pokłon Dzieciątku”.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Orszak Trzech Króli 2023

 

Organizatorami tegorocznej, jedenastej już bełchatowskiej odsłony Orszaku Trzech Króli byli: Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Wydarzenie patronatem honorowym objęła zaś prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

AP

 

Orszak Trzech Króli gromadzi tłumy bełchatowian, którzy w ten sposób świętują na ulicach miastaOrszak Trzech Króli gromadzi tłumy bełchatowian, którzy w ten sposób świętują na ulicach miasta