Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportZapisz się na Bieg Tropem Wilczym

Zapisz się na Bieg Tropem Wilczym

W tym roku odbędzie się już XI edycja ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym; fot. archiwum MCSW tym roku odbędzie się już XI edycja ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym; fot. archiwum MCS

Wystartowały zapisy na tegoroczny Bieg Tropem Wilczym. Rejestracja prowadzona jest online. Warto się pospieszyć. Organizatorzy przewidzieli bowiem 190 darmowych pakietów startowych.

W niedzielę, 5 marca odbędzie się XI edycja Biegu Tropem Wilczym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która odbędzie się w podobnej formie jak przed dwoma laty, czyli w parku im. prof. Juliana Samujłły na osiedlu Binków w Bełchatowie. W ramach tego projektu odbędzie się tradycyjny bieg na dystansie 1963 metrów, a jest to długość symboliczna, bo odwołuje się do roku, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. W tegorocznej edycji do rozdania jest 190 darmowych pakietów startowych, ale do biegu i rywalizacji zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym sportowym wydarzeniu.

– Połączenie historii ze sportem, to szczególna okazja, aby wziąć udział w tego rodzaju wydarzeniu, które od lat przyciąga cyklicznie ponad 200 osób. Tę liczbę stanowią nie tylko biegacze, ale całe rodziny kibicujące uczestnikom. Ten widok zostaje w pamięci na długo, a ja osobiście cieszę się, że kolejny raz będziemy mogli wspólnie przeżywać sportowe emocje i obserwować rywalizację z udziałem biegaczy. Przy tej okazji ważne jest również to, że będziemy czcić pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny, a w tym przypadku o Żołnierzach Wyklętych – mówi Paweł Woźniak – Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

W 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – do Parku Skaryszewskiego. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Tegoroczna edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się na osiedlu Binków, a dokładnie na terenach parku im. prof. Juliana Samujłły. Będzie to powrót po dwuletniej przerwie. Ostatni raz biegacze rywalizowali tam podczas IX edycji, 15 sierpnia 2021 r. Od godziny 10:00 do godziny 11:30 na miejscu będzie funkcjonowało biuro zawodów, gdzie będzie możliwość odebrania pakietów startowych. Start biegu przewidziano na godzinę 12:00.

Tegoroczny bieg odbędzie się na dystansie 1963 metrów, co symbolicznie upamiętnia ostatniego zmarłego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął właśnie w 1963 r. Trasa będzie prowadzić po terenie parku. Do pokonania będą `dwie pętle. Jedna z nich liczy około 981 m i nie będzie mierzony czas. Ponadto będzie przewidziana statuetka dla najlepszego mężczyzny i dla najlepszej kobiety, którzy przebiegną linię mety. Limit ukończenia wyniku będzie wynosił 30 minut.

W skład pakietu startowego wchodzi: rezerwacja miejscu biegu, profesjonalna obsługa medyczna na trasie i w miejscu imprezy, papierowa torba, okolicznościowa koszulka, pamiątkowy medal, woda, ciepły posiłek regeneracyjny, ciepła herbata, materiały promocyjne oraz ubezpieczenie OC dla uczestników.

Zapisy na Bieg Tropem Wilczym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” prowadzone są na stronie online.datasport.pl i potrwają do godz. 23:59 we wtorek, 28 lutego. Dostępnych jest 190 miejsc darmowych miejsc. Warto się więc pospieszyć. Do rywalizacji zachęcamy zarówno osoby, które nie zdążą się zapisać lub do końca nie są pewne tego, czy będą mogły tego dnia być razem z nami. Nie ma limitu wiekowego, ale należy pamiętać, że osoby poniżej 18. roku życia muszą okazać w biurze zawodów wypełnioną pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Osoby, które do dnia biegu, czyli 5 marca włącznie, nie ukończą 12. roku życia mają obowiązek biec w towarzystwie dorosłego opiekuna.

Plakat dot. Biegu Tropem WilczymPlakat dot. Biegu Tropem Wilczym