Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Zdaniem prezydenta

 „Obszar funkcjonalny Zagłębia Górniczo-Energetycznego Bełchatów -potencjał, innowacyjność, rozwój. Węgiel, energetyka i co jeszcze?” – o jedynej w swoim rodzaju konferencji i efektach, jakie ma przynieść rozmawiamy z Markiem Chrzanowskim, Prezydentem Miasta Bełchatowa.

 

Miasto Bełchatów, Powiat Bełchatowski i Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów. Do tego związki zawodowe z Kopalni i Elektrowni oraz szereg podmiotów wspierających. Wszyscy podjęliście się organizacji chyba jedynej w skali kraju konferencji.  Po co?

Marek Chrzanowski: Zainicjowałem organizację konferencji, podczas której przy jednym stole usiądą przedstawiciele różnych środowisk. Przedstawiciele Samorządu Miasta Bełchatowa, Powiatu Bełchatowskiego, Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów, Związków Zawodowych Kopalni i Elektrowni Bełchatów oraz uczestnicy konferencji, która odbędzie się dnia 17 marca 2014 roku w Bełchatowie – my wszyscy jesteśmy przekonani o konieczności podjęcia wspólnych działań na rzecz utrzymania poziomu rozwoju regionu – Obszaru Funkcjonalnego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Bełchatów – Szczerców – Złoczew, z jego monokulturą gospodarczą i zatrudnieniową.

Bełchatów postrzegany jest w Polsce jako miejsce o stabilnej sytuacji. Jesteśmy paliwowo-energetyczną stolicą kraju…

 M. Ch.: Wszyscy mamy świadomość, że tą pozycję zawdzięczamy złożom węgla brunatnego zlokalizowanym w naszym rejonie. Pamiętajmy jednak, że pokłady tego surowca wyczerpią się, a nieuniknioną tego konsekwencją będą zmiany w obszarze zatrudnienia. Jeśli chcemy zachować potencjał gospodarczy regionu i jego strukturę demograficzną na niezmienionym poziomie,  musimy podjąć efektywne działania zmierzające do wypracowania rozwiązań, dzięki którym utrzymamy poziom rozwoju Bełchatowa i całego regionu. Wiem, że stworzenie dobrego klimatu dla powstawania nowych innowacyjnych przedsiębiorstw, gwarantujących zatrudnienie i dalszy rozwój jest możliwe, w dużej mierze, przy współudziale środków zewnętrznych, między innymi unijnych w synergii z zapisami strategicznych dokumentów.

Buduje Pan szeroki front wokół dyskusji nad przyszłością Bełchatowa.

M. Ch.: Bo tylko takie szerokie forum, w którym uczestniczą wszystkie zainteresowane samorządy gmin i powiatów oraz przedstawicieli biznesu, może kreować nowe rozwiązania i podejmować inicjatywy popierane przez władze Województwa Łódzkiego. Bełchatów deklaruje dziś gotowość podejmowania nowych wyzwań. Mamy potencjał w postaci terenów inwestycyjnych i ambitnych mieszkańców. Jestem przekonany, że musimy postawić na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w oparciu o Politechnikę Łódzką i Bełchatowsko – Kleszczowski Park Przemysłowo – Technologiczny, rozwiązań ukierunkowanych na energetykę konwencjonalną i opartą na odnawialnych źródłach energii (OZE). Pamiętajmy, że tak, jak w latach 70-tych podejmowane były decyzje, które zaważyły na kolejnych dziesiątkach lat Bełchatowa, tak teraz rozpoczynamy dyskusję, która będzie warunkować przyszłość naszego miasta i regionu; przyszłość naszych dzieci. To z troski o nie powinniśmy usiąść przy jednym stole – my samorządowcy, przedstawiciele rządu i PGE, i w poczuciu szacunku do wszystkich partnerów oraz w oparciu o ścisłą i rzetelną współpracę z PGE, przeprowadzić poważną debatę, która ma zapobiec degradacji naszego regionu.

 

Autor: BK-P

b.kwiecinska@um.belchatow.pl

Zamieścił: TK