Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościZdrowie na pierwszym planie

Zdrowie na pierwszym planie

1330 bełchatowianek skorzystało z bezpłatnej mammografii. Badania, które koordynowało Miasto, były prowadzone przez cały rok kalendarzowy.

 

Miasto zakończyło cykl bezpłatnych badań mammograficznych. Od marca do grudnia autobus, wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, odwiedził Bełchatów 17 razy. Podczas wizyt specjaliści przebadali dokładnie 1330 kobiet. Wśród nich znalazły się bełchatowianki w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej refundowanej mammografii.

 

Z rentgenowskiego badania piersi świadomie decyduje się skorzystać coraz więcej kobiet. Jego popularność rośnie także w Bełchatowie. „Prawie 800 badań – to wyniki akcji z 2013 roku. Tym razem liczba przebadanych kobiet wzrosła o blisko 600. To dobry znak – wskazuje on, że bełchatowianki chcą dbać o swoje zdrowie. Statystki utwierdzają nas także w przekonaniu, że działania profilaktyczne, jakie podejmuje Miasto są potrzebne i słuszne” – mówi Nina Galewska, Koordynator Zespołu ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Bełchatowa. Barbara Ogrodniczak, Prezes Bełchatowskiego Stowarzyszenia "Amazonki" dodaje: „Mammografia jest jednym z najważniejszych badań umożliwiających wczesne wykrycie raka piersi. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium daje olbrzymie szanse na wyleczenie. Pozwala zastosować mniej inwazyjne metody leczenia, zapobiegać powstawaniu przerzutów, co wiąże się z przedłużeniem życia chorych. Dlatego każda kobieta, a w szczególności panie po 50 roku życia, przynajmniej raz na dwa lata powinna wykonać takie badanie. Sprzyja temu fakt, iż Miasto po raz kolejny zorganizowało cykl bezpłatnych mammografii. Gorąco zachęcam wszystkie panie, aby przy najbliższej okazji skorzystały z badania, które jest całkowicie bezpieczne i niekłopotliwe. Pamiętajmy: profilaktyka może uratować nasze życie”.

 

Cykl bezpłatnych mammografii w Bełchatowie realizowany był w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi” finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania przeprowadzali specjaliści z NZOZ Medica w Łodzi.

Autor: AD-A

a.duda@um.belchatow.pl