Tereny zieleni w centrum miasta nad rzeką Rakówką zmienią swój wygląd. Miasto opracowało już koncepcję, która posłuży do stworzenia dokumentacji projektowej.
Miasto ma w planach kolejną rewitalizację terenów zielonych nad rzeką Rakówką. Tym razem na tapetę wzięto obszar na odcinku od ul. Mielczarskiego do ul. 9 Maja. Gotowa jest już koncepcja dla zadania pn. „Rewitalizacja terenów zieleni wraz z przebudową budowli przelewowo-upustowej i zbiornika parkowego nad rzeką Rakówką”. Zgodnie z nią w centrum naszego Miasta ma powstać kolejne atrakcyjne, reprezentacyjne miejsce spotkań i wypoczynku dla bełchatowian.
„Systematycznie od lat na terenie Miasta prowadzimy rewitalizację obszarów zielonych wokół rzeki Rakówki. Chcemy, aby na atrakcyjności zyskały także tereny znajdujące się w centrum nieopodal parku Olszewskich – zarówno przy rzece jak i zbiorniku wodnym. Stąd opracowanie koncepcji dla tego miejsca, co otwiera drogę do przygotowania kompleksowej dokumentacji projektowej” – mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa.
Miasto zakłada m.in. utworzenie nowego placu wypoczynkowego, połączonego z tarasem drewnianym pełniącym częściowo funkcję molo. W planach jest również montaż fontanny pływającej na zbiorniku wodnym, która miałaby pełnić zarówno funkcję dekoracyjną jak i napowietrzającą wodę. Zgodnie z koncepcją ma być wyremontowana istniejąca altana, do której mają prowadzić nowe alejki. Kolejną z nowości byłyby również drewniane tarasy wzdłuż brzegów zbiornika. Z kolei w okolicy mostu przy ul. 9 Maja mają powstać podesty spacerowe. Może powstać również taras widokowy z panoramą na park Olszewskich i rzekę Rakówkę. W projekcie przewidziana jest również wymiana lub modernizacja istniejących kładek.
Przygotowana koncepcja zakłada również zagospodarowanie brzegów zbiornika i koryta rzeki, które zostałyby umocnione faszyną. Częściowej przebudowie poddana zostałaby również budowla przelewowo-upustowa połączona w system progów wodnych, tzw. bystrotoków zbudowanych z kamieni naturalnych.
W koncepcji uwzględniono również elementy małej architektury: ławki – z oparciem, kamienne, wyspy miejskie oraz kule do siedzenia. Maja się pojawić także rzeźby ogrodowe, oświetlenie czy kosze na odpady. Całość dopełnią nowe kompozycje roślinne na bazie drzew, krzewów wysokich i niskich oraz traw ozdobnych, bylin i krzewinek.
Autor: AR
agnieszka.rogaczewska@um.belchatow.pl