
Plan ogólny miasta, nad którym magistrat właśnie rozpoczął prace, to część rozpoczętej w 2023 roku ogólnopolskiej reformy planistycznej. Zgodnie z nią, każda gmina ma obowiązek przygotowania takiego dokumentu. Podczas sierpniowej sesji bełchatowscy radni przyjęli uchwałę w tym sprawie. Tym samym ruszyła procedura związana z opracowaniem wspomnianego planu, który do końca 2025 roku zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Należy w tym miejscu wyjaśnić, że plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, a jego zapisy będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego. Będą również stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Co to oznacza w praktyce? W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne. Każda z nich będzie mieć ustalone podstawowe parametry urbanistyczne. Chodzi tutaj o maksymalną dopuszczalną wysokość budynków, powierzchnię oraz intensywność zabudowy czy minimalną powierzchnię biologicznie czynną. Wśród możliwych stref będzie można wyznaczyć np. strefę usługową, komunikacyjną czy zieleni i rekreacji. Dokument wskaże ponadto np., w jakich częściach miasta będą mogły powstać parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy.
Poza ekspertami, projektantami, urbanistami i pracownikami urzędu miasta, wpływ na ostateczny kształt dokumentu może mieć każdy bełchatowianin. Dlatego też prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zachęca mieszkańców do składania wniosków do projektu planu, a także do prognozy oddziaływania na środowisko.
Jak złożyć wniosek do planu ogólnego?
Bełchatowianie, którzy chcą się włączyć w prace nad dokumentem, mogą składać wnioski do 15 listopada. Wystarczy wypełnić formularz, który zamieszczamy poniżej artykułu. Można go również znaleźć w Biuletynie informacji Publicznej oraz w siedzibie urzędu miasta.
Wnioski można składać na kilka sposobów:
- wysłać pocztą bądź przynieść do Urzędu Miasta Bełchatowa przy ul. Kościuszki 1,
- mailowo na adres geodezja@um.belchatow.pl,
- za pomocą platformy ePUAP.
Aby uzyskać więcej informacji, wystarczy skontaktować się z pracownikami Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej pod numerem tel. 44 733 51 79.