Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościZnamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

Znamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

Znamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego
Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan pogratulował autorom zwycięskich projektów
Z przyjemnością ogłaszamy, że w tegorocznej odsłonie Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa miasto zrealizuje aż 5 projektów. Tak zdecydowali bełchatowianie, którzy wybierali spośród rekordowej liczby 14 propozycji. Wśród zwycięskich zadań są zarówno prozdrowotne, jak i sportowe czy kulturalne. Na realizację zadań miasto przeznaczy 200 tys. zł.

X edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa była inna, niż wcześniejsze. A to za sprawą nowej, odświeżonej formuły. Tym razem miasto postawiło tylko na tzw. projekty miękkie. Chodzi o zadania prospołeczne, zdrowotne, kulturalne, edukacyjne i sportowe. Bełchatowianie złożyli aż 14 propozycji o takim właśnie charakterze. O tym, które z nich miasto zrealizuje, zdecydowali również sami mieszkańcy.

Znamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

W piątek 23 maja poznaliśmy wyniki głosowania, w którym udział wzięło prawie 2200 bełchatowian. Przypomnijmy, że każdy mógł oddać głos na dwa projekty. W efekcie wpłynęły 3 453 głosy. Najwięcej, bo 964, otrzymał projekt „Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy”. Drugą, co do popularności propozycją, okazało się „Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów – ocalmy historię sportu w naszym mieście” (381 głosów). Poza tym do realizacji zakwalifikowały się jeszcze trzy zadania. Propozycja pt. „Bełchatów kibicuje aktywności” spodobała się 342 bełchatowianom, a „Osiedlowy trener senioralny” – 302. Natomiast na zadanie „Żyj i działaj z pasją” głos oddało 297 bełchatowian.

Gratulacje dla pomysłodawców

Z autorami zwycięskich projektów spotkał się prezydent Patryk Marjan. Podziękował im za zaangażowanie i chęć działania na rzecz całej bełchatowskiej społeczności.

– Zaproponowana przez nas nowa formuła Budżetu Obywatelskiego świetnie się sprawdziła.  Bardzo się cieszę, że tak wielu bełchatowian zaangażowało się w tę inicjatywę. Nasi mieszkańcy są bardzo aktywni. Świadczy o tym zarówno liczba zgłoszonych projektów, jak i oddanych głosów. To pokazuje, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Społeczeństwem, które chce czynnie działać na rzecz miasta Bełchatowa. Bardzo za to dziękuję – powiedział prezydent Patryk Marjan.

Podczas spotkania autorzy projektów nie kryli zadowolenia z wyników głosowania. Zdradzili także, dlaczego właśnie takie projekty zdecydowali się złożyć.

„Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy”

Najwięcej głosów bełchatowian zdobył projekt prozdrowotny. Jego autorzy zaproponowali organizację szkoleń z resuscytacji oddechowo-krążeniowej oraz użycia automatycznego defibrylatora. Na tę propozycję zagłosowało aż 964 osób.

– Projekty pojawiły się w sumie dwa. Jednego pomysłodawcą byłam ja wspólnie z panią Ewą Mękarską – dyrektorem III LO, drugiego Cezary Obuchowski. Wpadliśmy na pomysł, aby te obydwa projekty, które właściwie wnoszą to samo, czyli założenie AED w szkołach, połączyć w jeden. Aby nie rozbijać głosów, aby razem iść po zwycięstwo. I mamy to zwycięstwo. Jesteśmy bardzo dumni, a przede wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy oddany głos. Było to 7 intensywnych dni głosowania. Walczyliśmy o każdy głos, każdej osobie tłumaczyliśmy dlaczego to jest tak istotne, dlaczego to jest tak ważne. W obecnych czasach, gdzie mamy wydłużony czas oczekiwania na karetkę, to urządzenie naprawdę może uratować życie. Tak było właśnie dwa tygodnie temu w Szczecinie – powiedziała Ewelina Pawłowska, jedna z autorek projektu.

– Chcielibyśmy zakupić tzw. „automaty”, czyli urządzenie automatycznie poprowadzi przez cały proces, łącznie z resuscytacją oddechowo-krążeniową. Wybraliśmy już 3 lokalizacje, są to szkoły na dużych osiedlach. Jedną z nich będzie III LO, dwie kolejne lokalizacje chcielibyśmy jeszcze utrzymać w tajemnicy. Będzie cykl szkoleń, żeby młodzież i nie tylko dowiedzieli się jak z tego urządzenia korzystać. Reprezentuję Sztab Ratownictwa, ten aspekt jest nam bardzo ważny. Jestem ogromnie wdzięczny za każdy oddany na nasz projekt głos. Bardzo fajnie, że nasze społeczeństwo działa odpowiedzialnie, że projekty, które zostały wybrane, wzbogacą nas, jako społeczeństwo lokalne – dodał Cezary Obuchowski, jeden z pomysłodawców projektu „Impuls życia – sieć AED w mieście i szkolenia z pierwszej pomocy”.

„Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów – ocalmy historię sportu w naszym mieście”

Na propozycję stworzenia cyfrowej bazy kolekcji historycznej GKS Bełchatów zagłosowało 381 bełchatowian. Zapewniło to projektowi „Cyfrowe archiwum GKS Bełchatów – ocalmy historię sportu w naszym mieście” drugie miejsce w głosowaniu.

– Zależało mi, aby w pewnym sensie ocalić historię GKS-u przed zapomnieniem. To temat bardzo mi bliski, a od kilku lat staram się ją zgłębić i dokumentować. Chciałbym też zainteresować tą historią młodszą część społeczeństwa. Szczególnie tych kibiców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na stadionie GKS-u Bełchatów. Feedback mam taki, że ten projekt może być bardzo interesujący. Po drugie zależy mi, aby wzbogacić archiwum, które będzie do dyspozycji klubu oraz kibiców. Mam tutaj na myśli chociażby zakup archiwalnych zdjęć, które aktualnie są w zasobach różnych agencji fotograficznych. W ramach projektu przewidujemy te z digitalizację np. starych biletów na mecze, różnych programów meczowych. To nie wszystko. Zorganizujemy też trzy spotkania z byłymi oraz obecnymi zawodnikami GKS-u – zdradza Kamil Haładaj, autor zwycięskiego projektu.

„Bełchatów kibicuje aktywności”

Na trzecim miejscu w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego znalazł się projekt „Bełchatów kibicuje aktywności”. Zakłada on organizację bezpłatnych zajęć ogólnorozwojowych, stretchingu, fitnessu czy gimnastyki oraz samoobrony.

– Złożyliśmy projekt, którego celem jest zachęcenie bełchatowian do aktywności fizycznej. Chcemy, aby bełchatowianie, szczególnie młodzież, zostawili telefony, konsole, komputery i wyszli na świeże powietrze i nasze zajęcia. Dostosujemy je do zainteresowań uczestników. Planujemy, aby był stretching, elementy boksu, zapasów, ćwiczenia ogólnorozwojowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie wszystkich – bez względu na wiek czy zainteresowania. Zajęcia prawdopodobnie ruszą w sierpniu. O szczegółach, a także terminach zajęć będziemy informować na profilu Stowarzyszenie Kibiców GKS Bełchatów oraz profilu Torfiorze – mówi Przemysław Mukaj ze Stowarzyszenia Kibiców GKS Bełchatów, który jest  pomysłodawcą projektu.

„Osiedlowy trener senioralny” oraz „Żyj i działaj z pasją”

To kolejne ze zwycięskich projektów. „Osiedlowy trener senioralny” zakłada organizację bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz animacji dla seniorów. Na tę propozycję zagłosowało 302 mieszkańców Bełchatowa. Natomiast projekt „Żyj i działaj z pasją” otrzymał niewiele mniej, bo 297 głosów. W tym przypadku pomysłodawcy chcą zorganizować różne przedsięwzięcia z dziedziny kultury i sportu. Mowa m.in. o turnieju piłki nożnej, spotkaniach z poezją i autorami książek czy zwiedzaniu muzeów.

Autorom zwycięskich zadań gratulujemy. Dziękujemy także pomysłodawcom pozostałych 9 projektów za ich chęci oraz pracę, jaką włożyli w przygotowanie swoich propozycji.

Najwięcej głosów zdobył projekt dotyczący szkolenia z pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatorów AED

Najwięcej głosów zdobył projekt dotyczący szkolenia z pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatorów AED

Miasto zrealizuje także projekt dotyczący cyfrowego archiwum GKS-u

Miasto zrealizuje także projekt dotyczący cyfrowego archiwum GKS-u

Prezydent Patryk Marjan pogratulował również pomysłu organizacji różnych aktywności

Prezydent Patryk Marjan pogratulował również pomysłu organizacji różnych aktywności

Wśród zwycięskich projektów znalazły się także te skierowane do seniorów oraz stricte kulturalne

Wśród zwycięskich projektów znalazły się także te skierowane do seniorów oraz stricte kulturalne