Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportRywalizowali w III Gambicie Bełchatowskim

Rywalizowali w III Gambicie Bełchatowskim

Szachiści podczas Gambitu Bełchatowskiego
Podczas Gambitu Bełchatowskiego rywalizowali bełchatowianie, ale też szachiści z województwa łódzkiego, Czech i Ukrainy
Blisko stu szachistów wystartowało w Gambicie Bełchatowskim. Rywalizacja była zacięta, a finały niezwykle emocjonujące. To już trzecia edycja tego wydarzenia, na które tradycyjnie zaprosiła prezydent Mariola Czechowska, Miejskie Centrum Sportu i Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”.

W sobotę 16 września na bełchatowskiej hali Energia spotkali się miłośnicy szachów. Zagrali oni w turnieju „Gambit Bełchatowski”, który odbył się już po raz trzeci. I tym razem udział w nim wzięli bełchatowianie, mieszkańcy województwa łódzkiego, a także arcymistrzowie szachowi z Czech.

Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim. Co oznacza, że o zajętym miejscu decydowały kolejno: liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości punktacja pomocnicza: Buchholz Cut-1, Buchholz, Progress, bezpośredni pojedynek i ranking średni przeciwników. Rywalizacja prowadzona była w dwóch kategoriach: OPEN (podzieloną na kategorię juniorów i juniorek do lat 14) oraz kategorią do lat 10 (z podziałem na chłopców i dziewczęta).

Zwycięzcy III Gambitu Bełchatowskiego

Zwycięzcą turnieju w kategorii OPEN został 29-letni Vojtek Plat z Czech. I to właśnie do niego trafiła główna nagroda finansowa. Drugie miejsce wywalczył Vadim Razin z Ukrainy, a trzecie Stepan Zilka z Czech.

W kategorii Juniorów do lat 14 podium należało do zawodników reprezentujących barwy UKS „Jedynka” Bełchatów. Turniej zwyciężył Olivier Gawlik. Druga lokata przypadła Adamowi Haładajowi, a trzecia Franciszkowi Skrzypcowi.

Pierwsze miejsce w kategorii Juniorek do lat 14 wywalczyła reprezentantka UKS „Jedynka” Łowicz Maja Wysocka. Tuż za nią uplasowała się Barbara Grad z UKS „Jedynka” Bełchatów. Ostatnie – trzecie miejsca na pudle zajęła natomiast Jagoda Kwiatkowska z Łowicza.

W grupie chłopców do lat 10 bezkonkurencyjny okazał się Patryk Sekrecki z Rawy Mazowieckiej. Drugie miejsce zajął Jakub Kwiatkowski, reprezentant UKS „Jedynka” Łowicz, a trzecie miejsce Antoni Wojenka również reprezentujący barwy łowickiego klubu. Weronika Tempich (UKS Hetman Częstochowa) triumfowała natomiast w kategorii dziewcząt do lat 10. Miejsce drugie należało do reprezentantki UKS „Jedynka” Bełchatów Barbary Kokoszka, a lokata trzecia do Emilii Kozłowskiej z Łasku.

Szczegółowe wyniki grupy OPEN są dostępne pod linkiem: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_5312/results.html?l=pl&tb=10_, a grupy do lat 10 pod linkiem: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_5311/results.html?l=pl&tb=10_.

Nagrody trafiły również do najmłodszego oraz najstarszego zawodnika turnieju. Najmłodszym graczem był 6-letni Jakub Bociąga z Bełchatowa, a najstarszym 69-letni Jerzy Drej z Częstochowy. Nagrodę otrzymała też najlepsza kobieta w całym turnieju. Została nią Adrianna Banasiak z klubu UKS „Jedynka” Bełchatów.

Organizatorami turnieju szachów szybkich pn. „III Gambit Bełchatowski” byli: prezydent Mariola Czechowska, Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu oraz Chess Warriors.

ADA

Rozgrywki szachowe podczas Gambitu Bełchatowskiego
Rozgrywki prowadzone były w systemie szwajcarskim