Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaZobacz wystawę "Sztuki w specjalnym wydaniu"

Zobacz wystawę „Sztuki w specjalnym wydaniu”

Zobacz wystawę "Sztuki w specjalnym wydaniu"
Prace prezentowane na wystawie to autorskie interpretacje dzieł mistrzów malarstwa; fot. Krzysztof Ciszewski
Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Sztuka w specjalnym wydaniu”, który odbędzie się 1 lutego br. o godzinie 17:00 w Galerii MCK. Wystawa jest zwieńczeniem projektu Krzysztofa Ciszewskiego i Katarzyny Pawelec.

Krzysztof Ciszewski o projekcie:

Pomysł na autorską interpretację (nie kopię) dzieł mistrzów malarstwa urodził się dość dawno i zakończył się na sześciu szkicach do fotografii, które pozostały w szkicowniku i czekały na realizację. Przysłowiowym „zapalnikiem” były moje fotograficzne spotkania z wychowankami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie, na które zaprosiła mnie Ania Wojtczyk, jedna z wychowawczyń. Na jednym ze spotkań zaproponowałem profesjonalną sesję z charakteryzacją, światłami i co najważniejsze, castingiem na postacie, które będą pozować do zdjęć. Przedstawiłem ponadto pierwsze sześć obrazów i moją autorską interpretację każdego z nich.

Pomysł uzyskał pełną akceptację ze strony wychowanków oraz wychowawców. Już na pierwszym spotkaniu Małgosia stwierdziła, że chce pozować do obrazu Vermera „Mleczarka” i rezerwuje sobie tę postać, bo jak stwierdziła, jest do niej podobna. Marcel ze swoją bujną fryzurą został natychmiast Kopernikiem. Rola „Stańczyka” przypadła Arturowi, ponieważ moja piłkarska interpretacja przypadła Mu do gustu. Stwierdził, że jest zapalonym kibicem piłkarskim. Ola otrzymała propozycję interpretacji obrazu Vermera „Dziewczyna z perłą”, bo zauroczyły mnie Jej piękne oczy, a Sandra zachwyciła mnie swoim tajemniczym uśmiechem, więc wcieli się w Mona Lisę Leonarda da Vinci. Casting na pozostałych modeli przebiegł bez większych problemów i z pełną akceptacją wychowanków Ośrodka. Kolejnym etapem przed sesjami było omówienie z każdym z uczestników poszczególnych obrazów oraz mojego sposobu ich interpretacji.

Przed rozpoczęciem sesji zaproponowałem więc mojej fotograficznej koleżance Katarzynie Pawelec (AFRP) wspólną realizację projektu, który nazwałem „SZTUKA w specjalnym wydaniu”. Propozycja została przyjęta. Kasia zajmowała się przygotowaniem modeli i modelek do sesji. Chodzi konkretnie o ubiór, stylizację i make-up. Wspierała mnie również przy bezpośredniej realizacji swoimi uwagami i cennymi sugestiami. Umówiliśmy się, że w trakcie realizacji będzie także gromadzić materiał filmowy z przebiegu projektu, z którego powstanie film. Okazało się, że Katarzyna, korzystając z ogromnego zaangażowania uczestników i uczestniczek, zrealizowała także kilka swoich interpretacji obrazów mistrzów malarstwa. Prace będą prezentowane na wernisażu.

Zobacz wystawę „Sztuki w specjalnym wydaniu”

Wystawę „Sztuka w specjalnym wydaniu” patronatem honorowym objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Ekspozycja będzie zaś dostępna w Galerii Miejskiego Centrum Kultury przez cały luty. Serdecznie zapraszamy.

mat. pras. MCK Bełchatów

Plakat dot. wystawy "Sztuka w specjalnym wydaniu"