Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

kolej3Linia kolejowa nr 24 będzie modernizowana i elektryfikowana

 

Mamy dobrą wiadomość: do Bełchatowa wróci linia kolejowa, o której przywrócenie walczyła prezydent Mariola Czechowska. Premier ogłosił właśnie listę projektów jakie będą realizowane w ramach rządowego programu „Kolej Plus”. Wśród nich jest także ten obejmujący nasze miasto.

 

- Ogromnie cieszymy się z informacji ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród 34 inwestycji, jakie mają być realizowane w ramach rządowego programu „Kolej Plus”, znalazł się także ten dotyczący bezpośrednio Bełchatowa – powiedział Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. - Wniosek złożony przez Marszałka Województwa Łódzkiego - lidera naszego projektu, który opracowaliśmy wspólnie właśnie z województwem łódzkim oraz gminami: Kleszczów, Bełchatów i Wola Krzysztoporska, uzyskał akceptację i przeszedł formalne oceny dotyczące jego finansowania. Oznacza to, że modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów wraz z jej wydłużeniem do Bogumiłowa, stanie się faktem. To kolejny etap naszej współpracy, aby uatrakcyjnić nasz region. Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy aby podróżować koleją zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi. To bardzo dobra informacja, szczególnie w obliczu czekającej Bełchatów i cały region transformacji energetycznej – podkreśla wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

 

Szacuje się, że projekt ten będzie kosztować ponad 800 mln zł. Środki rządowe pokryją 700 mln zł, reszta pochodzić będzie z budżetów poszczególnych partnerów projektu. Bełchatów dołoży 30,6 mln zł, województwo łódzkie 38,175 mln zł, gmina Kleszczów 24,48 mln zł, gmina Bełchatów 5 mln zł, a Wolna Krzysztoporska 1 mln zł. Co łącznie daje kwotę blisko 100 mln zł. – Wszyscy uznaliśmy, że koszty, jakie ma ponieść każdy z partnerów, są konieczne. Przełoży się to bowiem na uatrakcyjnienie naszego regionu. Tym bardziej, że jest to zaledwie ułamek wszystkich spodziewanych kosztów – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz.

 

Inwestycja ma być zrealizowana do 2028 roku. Projekt ma już opracowane studium planistyczno-prognostyczne po konsultacjach społecznych. Zawiera ono opisy poszczególnych trans, przejazdów i ich obsługi. To wstępny zarys planowanego przebiegu linii nr 24, który potrzebny jest do dokumentacji projektowej.

 

kolej1Projekt dotyczący Bełchatowa znalazł się wśród 34 inwestycji objętych rządowym programem "Kolej Plus"

kolej2 projekt

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl