Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaTurystykaTężnieTężnie solankowe w Bełchatowie

Tężnie solankowe w Bełchatowie

Tężnia solankowa w Bełchatowie na os. Budowlanych
Tężnia solankowa na os. Budowlanych
Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach. Teraz powstają one także w miastach, ciesząc mieszkańców oraz turystów. Swoje solankowe tężnie ma również Bełchatów.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Początkowo służyły do zagęszczania solanki w produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu naukowcy odkryli ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Godzinny pobyt w tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze.

Bełchatowskie tężnie solankowe

Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach. Teraz powstają one także w miastach, ciesząc mieszkańców oraz turystów. Swoje solankowe tężnie ma również Bełchatów. Pierwsza z nich stanęła na os. Budowlanych. I tak spodobała się bełchatowianom, że projekt powstania kolejnych takich konstrukcji zgłoszony został do jednej z edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Dzięki głosom mieszkańców wygrał. Kolejne dwie tężnie solankowe stanęły w parku J. Samujłły na Binkowie oraz na osiedlowym skwerze w okolicy ulicy Energetyków na Przytorzu.

Każda z bełchatowskich tężni ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, może się inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

Miasto zadbało również o oświetlenie. Wokół tężni miasto zamontowało ławki. Jej użytkownicy mogą więc usiąść i dłużej wdychać solankowe powietrze. W inhalacji nie przeszkodzi także zła pogoda, bo konstrukcje są zadaszone.

Korzyści płynące z korzystania z tężni są nie do przecenienia. Wytwarzany w nich mikroklimat wspomaga leczenie chorób układu oddechowego (np. zapalenia zatok, rozedmy płuc) czy różnego rodzaju alergii. Zażywanie solankowych inhalacji specjaliści polecają także osobom, które mają dysfunkcje tarczycy, nadciśnienie tętnicze czy nerwicę wegetatywną. Dodatkowo wizyta w tężni działa nie tylko leczniczo, ale również relaksująco.

Bełchatowskie tężnie zazwyczaj działają od maja do października.  

Więcej informacji o tężniach:
Urząd Miasta Bełchatowa
Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska
ul. Czyżewskiego 7
nr tel. 44 733 51 80, 44 733 51 83.

<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>Tężnia solankowa w parku na os. Budowlanych






















Tężnia solankowa w parku na os. Budowlanych

<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>Tężnia solankowa przy ul. Energetyków na os. Przytorze<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>Tężnia solankowa przy ul. Energetyków na os. Przytorze


































Tężnia solankowa przy ul. Energetyków na os. Przytorze












Tężnia solankowa przy ul. Energetyków na os. Przytorze

Tężnia solankowa na os. Budowlanych wraz z infrastrukturą techniczną

Specyfikacja: Tężnia solankowa do odparowywania wody z solanki, położona bezpośrednio w sąsiedztwie rzeki Rakówki. Tężnia o konstrukcji drewnianej wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej tj. bezodpływowym zbiornikiem o pojemności 7500 l na wodę solankową, utwardzeniem z kostki brukowej betonowej, oświetleniem, ławkami parkowymi (4szt.), koszem betonowym (1 szt.) i tablicą informacyjną. Zbudowana ze starannie wyselekcjonowanego drewna świerkowego na planie sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku, została wybudowana w 2018 r.
Adres: Bełchatów, os. Budowlanych (działka 776, obręb 9).
Parametry techniczne tężni: powierzchnia zabudowy: 35,47 m2; kubatura: 130 m3; wysokość tężni: 5,92 m; szerokość tężni 8,59 m, kat pochylenia dachu 30º, zbiornik solanki o pojemności 7500 l. Solanka z Zabłocia.
Dostępność: Tężnia dostępna jest dla wszystkich, przez cały czas z wyłączeniem okresu zimowego.

Tężnia solankowa na os. Przytorze wraz z infrastrukturą techniczną

Specyfikacja: Tężnia solankowa do odparowywania wody z solanki. Tężnia o konstrukcji drewnianej wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej tj. bezodpływowym zbiornikiem o pojemności 7500 l na wodę solankową, utwardzeniem z kostki brukowej betonowej, oświetleniem, ławkami parkowymi (14 szt.), koszem betonowym (2 szt.) i tablicą informacyjną. Zbudowana została ze starannie wyselekcjonowanego drewna świerkowego na planie sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku, została wybudowana w 2020 r.
Adres: Bełchatów, os. Przytorze (działka 397/1, obręb 16).
Parametry techniczne tężni: powierzchnia zabudowy: 31,15 m2; pow.użytk.29,50 m2, kubatura: 130 m3; wysokość tężni: 5,92 m; szerokość tężni 8,59 m, kat pochylenia dachu 30º, zbiornik solanki o pojemności 7500 l. Solanka z Zabłocia.
Dostępność: Tężnia dostępna jest dla wszystkich, przez cały czas z wyłączeniem okresu zimowego.

Tężnia solankowa na os. Binków wraz z infrastrukturą techniczną

Specyfikacja: Tężnia solankowa do odparowywania wody z solanki. Tężnia o konstrukcji drewnianej wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej tj. bezodpływowym zbiornikiem o pojemności 7500 l na wodę solankową, utwardzeniem z kostki brukowej betonowej, oświetleniem, ławkami parkowymi (14 szt.), koszem betonowym (2 szt.) i tablicą informacyjną. Zbudowana ze starannie wyselekcjonowanego drewna świerkowego na planie sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku, została wybudowana w 2020 r.
Adres: Bełchatów, os. Binków, Park im. Prof. Juliana Samujłły (działka 335, obręb 14).
Parametry techniczne tężni: powierzchnia zabudowy: 31,15 m2; pow.użytk.29,50 m2, kubatura: 130 m3; wysokość tężni: 5,92 m; szerokość tężni 8,59 m, kat nachylenia dachu 30º, zbiornik solanki o pojemności 7500 l, Solanka z Zabłocia.
Dostępność: Tężnia dostępna jest dla wszystkich, przez cały czas z wyłączeniem okresu zimowego.