Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku

       Na naukę nigdy nie jest za późno. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie jest najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę.

 

       Bełchatowski uniwersytet powstał w 2005 roku jako filia UTW z Łodzi. Na początku uczestniczyło w nim jedynie 40 osób. Od 1 marca 2006 roku ideę kontynuowało Bełchatowskie Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Liczba słuchaczy wzrosła wówczas do 130 osób nie tylko z Bełchatowa, ale także z okolicznych miejscowości. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie działa bardzo prężnie. Od początku 2012 roku funkcjonuje w ramach Miejskiego Centrum Kultury.

 

       Program bełchatowskiego uniwersytetu budowany jest w oparciu o zapotrzebowanie słuchaczy. Bogata oferta programowa ma na celu włączenie emerytów i rencistów do systemu kształcenia ustawicznego. Aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna wprowadza osoby starsze w nowy, a zarazem pełen wyzwań okres jesieni życia.

 

       Warsztaty, seminaria i wykłady organizowane przez UTW stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich. Członkowie Uniwersytetu tworzą społeczność, która spotyka się nie tylko podczas zajęć, ale także poza nimi. Seniorzy spędzają razem swój wolny czas, organizują wspólne wyjazdy, ogniska.

 

       Uniwersytety III Wieku, takie jak ten w Bełchatowie, odgrywają dużą rolę społeczną zmieniając sposób postrzegania osób starszych. Dzięki uniwersytetom zmienia się stereotyp, zgodnie z którym w pewnym wieku niektórych rzeczy robić nie wypada. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie internetowej MCK  https://www.mckbelchatow.pl/uniwersytet-trzeciego-wieku